Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki

Aforyzmy

Aforyzymy...

Wprowadzenie

     Słowo «aforyzm» według słownika języka włoskiego G. Devoto i C. G. Oli, oznacza «maksymę, sentencję, definicję, która w krótkich i soczystych słowach streszcza i zamyka wynik rozważań, obserwacji i doświadczeń». Przedstawiane przez nas aforyzmy stanowią punkt wyjścia do refleksji. To iskierki potrzebne do rozpalenia ognia nawet bardzo krótkiej medytacji, to płomyk oświecający drogę. Wyraźnie odcinają się od «myśli-cytatów», których «Słownik», «na użytek tych wszystkich, którzy mówią i piszą po to, aby skłonić do uśmiechu i zadumy» opublikował w tym samym wydawnictwie E. Bianco.

     Kim są Autorzy? Reprezentują wszystkie epoki i mentalności, od Konfucjusza do papieża Jana XXIII, od Epikteta do księdza Bosko, od chińskich przysłów do Biblii. Są wśród nich wierzący i niewierzący, chrześcijanie i poganie. Od nich wszystkich wzięto Ťpłomyk mądrością który, przynajmniej z ludzkiego punktu widzenia, za taki można uważać.

     Niektóre z nich, albo raczej wiele z nich, może nas wprawić w zakłopotanie. Wydają się jednostronne, niepełne, stare (ich mądrość liczy sobie tysiące lat), sprzeczne albo dalekie od myśli chrześcijańskiej. One właśnie bardziej od innych potrzebują «iskierki» refleksji, aby być zrozumiane, wyjaśnione i w swoim kontekście uzupełnione. Dlaczego wybrano właśnie te, a nie inne? Dlatego że wydają się najbliższe życiu, a zwłaszcza jego chrześcijańskiej wizji i również dlatego że pozostają do niego w opozycji, pobudzają do jego zgłębienia. Wiele z nich może wydać się oczywistymi: my również tak pomyśleliśmy, ich pochodzenie nie jest dokładnie określone, wywodzą się z wielu kultur. Niektóre wielokrotnie się powtarzają: dokładna i ostateczna klasyfikacja nie zawsze jest możliwa. Uważny Czytelnik będzie mógł sam przeprowadzić poszukiwania i dokonać porównań.

     Aby nie obciążać zbioru, podajemy jedynie nazwisko Autora, a nie dzieło, w którym aforyzm się znajduje. Końcowa nota biograficzna może być pomocna przy ewentualnych poszukiwaniach. W sposób szczególny czytelnik może się poczuć pobudzony do poszukiwania cytatów biblijnych - od Ksiąg Mądrości Starego Testamentu do Ewangelii i Listów Apostolskich.

     I nie tylko. Będzie mógł znaleźć wiele innych i dodać swoje własne: sam stanie się przynajmniej po części autorem książki, swojej własnej książki płomyków. I takie jest nasze życzenie.


Brama do nieba. 365 myśli o Maryi Brama do nieba. 365 myśli o Maryi
Praca zbiorowa
Najpiękniejszą rzeczą jaką stworzyłem - powiedział Bóg - jest moja Matka. Brakowało mi Maryi więc Ją stworzyłem. Stworzyłem Ją wcześniej, niż ona stworzyła mnie. Tak było pewniej. Teraz jestem prawdziwym człowiekiem, jak wszyscy inni. Nie zazdroszczę im już niczego ponieważ mam Mamę, która nazywa się Maryja (M. Quoist)... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Ania: 23.08.2007, 21:18
 Naprawdę piękne....
 
[1] (2)


Autor

Treść[ Początek ]
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej