Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki

Aforyzmy

Aforyzymy...

Wprowadzenie

     Słowo «aforyzm» według słownika języka włoskiego G. Devoto i C. G. Oli, oznacza «maksymę, sentencję, definicję, która w krótkich i soczystych słowach streszcza i zamyka wynik rozważań, obserwacji i doświadczeń». Przedstawiane przez nas aforyzmy stanowią punkt wyjścia do refleksji. To iskierki potrzebne do rozpalenia ognia nawet bardzo krótkiej medytacji, to płomyk oświecający drogę. Wyraźnie odcinają się od «myśli-cytatów», których «Słownik», «na użytek tych wszystkich, którzy mówią i piszą po to, aby skłonić do uśmiechu i zadumy» opublikował w tym samym wydawnictwie E. Bianco.

     Kim są Autorzy? Reprezentują wszystkie epoki i mentalności, od Konfucjusza do papieża Jana XXIII, od Epikteta do księdza Bosko, od chińskich przysłów do Biblii. Są wśród nich wierzący i niewierzący, chrześcijanie i poganie. Od nich wszystkich wzięto Ťpłomyk mądrością który, przynajmniej z ludzkiego punktu widzenia, za taki można uważać.

     Niektóre z nich, albo raczej wiele z nich, może nas wprawić w zakłopotanie. Wydają się jednostronne, niepełne, stare (ich mądrość liczy sobie tysiące lat), sprzeczne albo dalekie od myśli chrześcijańskiej. One właśnie bardziej od innych potrzebują «iskierki» refleksji, aby być zrozumiane, wyjaśnione i w swoim kontekście uzupełnione. Dlaczego wybrano właśnie te, a nie inne? Dlatego że wydają się najbliższe życiu, a zwłaszcza jego chrześcijańskiej wizji i również dlatego że pozostają do niego w opozycji, pobudzają do jego zgłębienia. Wiele z nich może wydać się oczywistymi: my również tak pomyśleliśmy, ich pochodzenie nie jest dokładnie określone, wywodzą się z wielu kultur. Niektóre wielokrotnie się powtarzają: dokładna i ostateczna klasyfikacja nie zawsze jest możliwa. Uważny Czytelnik będzie mógł sam przeprowadzić poszukiwania i dokonać porównań.

     Aby nie obciążać zbioru, podajemy jedynie nazwisko Autora, a nie dzieło, w którym aforyzm się znajduje. Końcowa nota biograficzna może być pomocna przy ewentualnych poszukiwaniach. W sposób szczególny czytelnik może się poczuć pobudzony do poszukiwania cytatów biblijnych - od Ksiąg Mądrości Starego Testamentu do Ewangelii i Listów Apostolskich.

     I nie tylko. Będzie mógł znaleźć wiele innych i dodać swoje własne: sam stanie się przynajmniej po części autorem książki, swojej własnej książki płomyków. I takie jest nasze życzenie.


Czy można zdefiniować miłość? 365 myśli o miłości Czy można zdefiniować miłość? 365 myśli o miłości
Praca zbiorowa
Czym jest miłość? Sformułowano już tysiące definicji tego najbardziej fascynującego doświadczenia, jakie może przeżyć każdy mężczyzna, każda kobieta. A można by ich sformułować jeszcze tysiące, bo właściwie, każdy ma własną definicję, każdy inaczej, trochę na swój sposób i wg własnych wyobrażeń pojmuje miłość... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Ania: 23.08.2007, 21:18
 Naprawdę piękne....
 
[1] (2)


Autor

Treść[ Początek ]
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej