Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki

Aforyzmy

Aforyzymy...

Cnota


Cnota musi być celem samym w sobie; jeżeli ktoś ją zakłada, niczym maskę, do jakiegoś innego celu, ona sama zdziera mu ją z twarzy. (M. Montaigne)

Powściągliwość jest jedwabną nicią, która biegnie przez sznur pereł wszystkich cnót. (Hall)

Jedną z głównych cnót społecznych jest tolerowanie w innych tego, czego musimy zabronić sobie samym. (Duclos)

Od młodości wprawiajcie się w cnocie, ponieważ oczekiwanie, na oddanie się Bogu w wieku dojrzałym, jest związane z wielkim niebezpieczeństwem wiecznego zatracenia. (Ks. Bosko)

Gdy ktoś zwraca uwagę na nasze cnoty, jesteśmy weseli. Jeżeli zauważa wady, jesteśmy smutni. Obserwuję to u wielkiej liczby osób. (Św. Proboszcz z Ars)

Luksus nie prowadzi do cnoty - zwykle tłumi najlepsze uczucia. (Fryderyk Wielki)

Aby ocenić cnotę człowieka, nie trzeba obserwować go przy wielkich okazjach, ale w codziennym życiu. (Pascal)

Cnota praktykowana w przeciwnościach jest mocniejsza i doskonalsza, a zatem milsza Bogu. (Św. Joanna di Chantal)

Cnota siły idzie równym krokiem ze zdolnością do ofiary. (Jan Paweł II)

Znam wielu, którzy poszczą, modlą się i pokazują całe miłosierdzie, które nic nie kosztuje, ale później nie dadzą ani grosza temu, kto jęczy w biedzie. A zatem czemu służą im pozostałe cnoty? Królestwo Boże nie wie, co z nimi zrobić. (Św. Bazyli)

Cnota stoi u drzwi każdego człowieka, ale ludzie idą jej szukać daleko od siebie. Praktykowanie cnoty jest rzeczą łatwą, a wszyscy szukają jej wśród rzeczy trudnych. Wystarczy przecież, aby każdy kochał swojego bliźniego, szanował przełożonego, a cały kraj w pokoju będzie się cieszył sprawiedliwością. (Mencio)

Cnoty, które zdobywamy z trudem, są zwykle bardzo cenne, najwspanialsze i bardziej stabilne od tych, które nabylibyśmy ze smakiem i łagodnością ducha. W czasie suszy, w trudnościach, w cierpieniu cnota zapuszcza swoje korzenie. (Św. Jan od Krzyża)

Cnota nie polega na czynieniu rzeczy wielkich, ale na dobrym czynieniu rzeczy małych. (M. Montaigne)

Jeżeli w człowieku nie jaśnieją te cnoty, o których ty myślisz, to nie będzie on mniej ceniony w oczach Boga - będzie ceniony również ze względu na to, czego ty nie myślisz. (Św. Jan od Krzyża)

Miara cnoty człowieka nie objawia się przy wielkich okazjach, ale w jego codziennym życiu. (Pascal)

Bez siły ducha nie możemy posiąść żadnej cnoty, nie wypełnimy żadnego obowiązku, ale też, aby być pobożnym, nie wolno być małodusznym. (S. Pellico)

Brama do nieba. 365 myśli o Maryi Brama do nieba. 365 myśli o Maryi
Praca zbiorowa
Najpiękniejszą rzeczą jaką stworzyłem - powiedział Bóg - jest moja Matka. Brakowało mi Maryi więc Ją stworzyłem. Stworzyłem Ją wcześniej, niż ona stworzyła mnie. Tak było pewniej. Teraz jestem prawdziwym człowiekiem, jak wszyscy inni. Nie zazdroszczę im już niczego ponieważ mam Mamę, która nazywa się Maryja (M. Quoist)... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść[ Początek ]
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej