Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Jak czytać Pismo Święte? Wskazówki do Lectio Divina [cz. 1]

     1. Proś Ducha Świętego

     Zanim rozpoczniesz lekturę Pisma Świętego PROŚ Ducha Świętego, aby zstąpił na ciebie, aby "otworzył oczy twego serca", aby ci objawił oblicze Boga nie w widzeniu, ale w świetle wiary. Proś z przekonaniem, że będziesz wysłuchany, ponieważ Bóg daje zawsze Ducha Świętego temu, kto Go wzywa z pokorą i uległością. Jeśli chcesz, możesz prosić w ten sposób:

     Boże nasz, Ojcze światłości! Ty posłałeś na świat swojego Syna, Słowo, które stało się Ciałem, aby ukazać się nam ludziom. Ześlij teraz Twojego Ducha Świętego na mnie, abym mógł spotkać Jezusa Chrystusa w tym Słowie, które pochodzi od Ciebie, abym Je rozpoznał dogłębnie, a poznając, ukochał Je jak najmocniej i w ten sposób doszedł do szczęśliwości Królestwa. Amen.

     2. Weź Biblię i czytaj

     Biblia leży przed tobą: nie jest to zwykła książka, ale Księga, która zawiera Słowo Boże; poprzez nią Bóg chce dziś mówić do ciebie osobiście.

     CZYTAJ tekst uważnie, powoli i wiele razy, czy to fragment z lekcjonarza, czy kolejny fragment którejś z ksiąg biblijnych, starając się SŁUCHAĆ GO całym twoim sercem, całym twoim rozumem, całą twoją istotą. Cisza wewnętrzna, cisza zewnętrzna, koncentracja, niech towarzyszą twojej lekturze i niech zamienią ją w słuchanie.

     3. Szukaj poprzez medytację

     ROZWAŻAJ TEKST SWYM ROZUMEM oświe­conym światłem Bożym. Pomagaj sobie ewentualnie odpowiednimi narzędziami: konkordancją biblijną, komentarzami patrystycznymi, duchowymi, egzegetycznymi, szukając głębokiego i szerokiego zrozumienia tego, co "napisano". Pozwól, aby twoje zdolności intelektualne skłoniły się przed wolą Bożą, przed Jego orędziem. Nie zapominaj, że Biblia jest jedyną Księgą, a więc: WYJAŚNIAJ PISMO PRZEZ PISMO, szukając zawsze Chrystusa umarłego i zmartwychwstałego, który jest centrum każdej stronicy i całej Biblii. Prawo, prorocy, apostołowie zawsze mówią o Nim. Ewentualnie ODCZYTAJ PONOWNIE tekst, szukając głębi orędzia, Jego echa w sobie. PRZEŻUWAJ słowa w swym sercu, odnoś orędzie tekstu do siebie, do twojej sytuacji, nie popadając w psychologizm i nie kończąc rachunkiem sumienia.

     Naucz się dziwić, pozwól się przyciągać przez Słowo. Patrz na Chrystusa, odzwierciedlaj Chrystusa w sobie i nie patrz zbytnio w siebie samego: On cię przemienia.


Enzo Bianchi Przemodlić słowo Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC

Pierwszy List Św. Piotra. Nowy Komentarz Biblijny Pierwszy List Św. Piotra. Nowy Komentarz Biblijny
Ks. Stanisław Hałas
Ukoronowaniem poszukiwań egzegetycznych jest wydobycie głównych tematów teologicznych, charakterystycznych dla Pierwszego Listu św. Piotra: koncepcję Kościoła jako rodzinnego domu; powszechne kapłaństwo chrześcijan; chrześcijańską moralność wobec nieżyczliwości otoczenia; chrześcijańską nadzieję i optymizm... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej