Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Nasza wiara...

     58% Polaków chodzi co tydzień do Kościoła, a 96% uważa się za osoby wierzące - wynika z ostatniego sondażu CBOS na temat religijności naszego społeczeństwa. 15% praktykuje jeden-dwa razy w miesiącu, 17% praktykuje kilka razy w roku. 3% respondentów CBOS w ogóle nie wierzy i nie praktykuje; 6% deklaruje się jako osoby wierzące, lecz niepraktykujące, a jeden procent jako niewierzący, lecz praktykujący kilka razy w roku. Największą religijność wykazują mieszkańcy województwa małopolskiego i podkarpackiego. Najmniejszą - zachodnio-pomorskiego i łódzkiego.

     CBOS wyciąga ze swych badań wniosek, że poziom religijności zależy od płci - w praktykach religijnych częściej biorą udział kobiety niż mężczyźni. Na poziom religijności wpływ ma także wiek - osoby powyżej 55 roku życia częściej praktykują niż ludzie w średnim wieku lub ludzie młodzi. Częściej też w praktykach religijnych biorą udział mieszkańcy wsi (68%) i małych miejscowości do 20 tys. mieszkańców (63%) niż mieszkańcy dużych miast (39% w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców).

     W praktykach religijnych regularnie biorą też udział częściej osoby z wykształceniem podstawowym (62%), zasadniczym zawodowym (58%) oraz średnim (57%) niż z wyższym (51%). Identyfikacje religijne mają także związek z poziomem wykształcenia, ludzie mniej wykształceni podkreślają swoją więź z Kościołem.

     Natomiast wiara osób bardziej wykształconych częściej ma charakter prywatny, niezależny. Ludzie starsi, w wieku emerytalnym, również częściej stosują się do wskazań Kościoła.


Red.   


Wasze komentarze:
 Rakusek: 04.05.2008, 18:32
 ciekawe... :-)
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej