Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Bazylika del Pilar

     "Synu, to miejsce jest przeznaczone do oddawania Mi czci. Dzięki tobie na moją pamiątkę ma tu być wzniesiony kościół. Troszcz się o tę kolumnę, na której ja jestem, ponieważ mój Syn, a twój Mistrz, nakazał aniołom, aby przynieśli ją z nieba".

     Sanktuarium Matki Bożej w Saragossie jest niewątpliwie jednym z najcenniejszych i najsławniejszych miejsc kultu Maryi. Jest to potężna budowla z czterema najwyższymi wieżami w Hiszpanii, z centralną kopułą, otoczoną dziesięcioma mniejszymi. Jedna z nich jest ozdobiona freskami Francisca de Goi. Najświętsza Dziewica del Pilar jest patronką Hiszpanii oraz wszystkich krajów z kręgu języka i kultury hiszpańskiej.

     Historia tego sanktuarium, sięgająca pierwszej połowy pierwszego wieku po Chrystusie, mówi, że po Zmartwychwstaniu Chrystusa na tereny dzisiejszej Hiszpanii dotarł apostoł Jakub. Jego misja ewangelizacyjna na Półwyspie Iberyjskim spotkała się ze zdecydowanym odrzuceniem przez miejscową ludność.

     W nocy 2 stycznia 40 r. udało się św. Jakubowi zebrać tylko ośmiu uczniów. Spotkali się wszyscy za murami rzymskiej wtedy Saragossy, na prawym brzegu rzeki Ebro, w miejscu gdzie wyrzucano słomę i śmieci. Zniechęcony kompletnym fiaskiem swojej misji św. Jakub pla: nował natychmiastowy powrót do Palestyny. Właśnie wtedy - jak mówi tradycja - w mroźną, styczniową noc, na niebie pojawiła się dziwna jasność i ukazali się aniołowie, którzy nieśli kolumnę (pilar) z Matką Bożą. Aniołowie postawili kolumnę na ziemi, a Maryja tak mówiła do św. Jakuba: "Synu, to miejsce jest przeznaczone do oddawania Mi czci. Dzięki tobie na moją pamiątkę ma tu być wzniesiony kościół. Troszcz się o tę kolumnę, na której ja jestem, ponieważ mój Syn, a twój Mistrz, nakazał aniołom, aby przynieśli ją z nieba. Przy tej kolumnie postawisz ołtarz. W tym miejscu, przez moją modlitwę i wstawiennictwo, moc Najwyższego dokonywać będzie niezwykłych znaków i cudów, szczególnie dla tych, którzy będą Mnie wzywać w swoich potrzebach. Kolumna ta będzie stać tutaj aż do skończenia świata". W miejscu, gdzie stoi kolumna, św. Jakub wybudował małą kaplicę, która nazywa się Santa Capilla. (Obecnie znajduje się ona w środku potężnej budowli sanktuarium). Jakub Apostoł kilka lat później poniósł śmierć męczeńską w Jerozolimie, jednak jego zwłoki wróciły na hiszpańską ziemię i spoczęły w Santiago de Compostela. Chrześcijańscy rycerze, którzy walczyli o niepodległość Hiszpanii z wojskami muzułmańskimi, często mówili, że św. Jakub wielokrotnie pokazywał się na białym koniu, aby prowadzić ich armię do ataku na islamistów. Dopiero w roku 1170, po czterystu pięćdziesięciu latach nieustannej walki, Hiszpanie zdołali się wyzwolić spod panowania muzułmanów. Od tamtego czasu każdego roku 12 października w sanktuarium Pilar uroczyście obchodzone jest święto poświęcenia kościoła. Również 12 października Krzysztof Kolumb po raz pierwszy zobaczył brzegi Ameryki.

     Niepowtarzalność sanktuarium Pilar polega na tym, że miały tu miejsce nie objawienia Najświętszej Dziewicy Maryi, lecz tajemnicze Jej przyjście "w śmiertelnym ciele" - a więc wtedy, gdy jeszcze żyła na ziemi i mieszkała w Jerozolimie. W sanktuarium w Świętej Kaplicy znajduje się kolumna (pilar), która jest znakiem przypominającym wydarzenie przyjścia Matki Bożej 2 stycznia 40 r. Tradycja mówi, że to aniołowie przynieśli tę kolumnę i tam ją postawili. Jest ona z jaspisu, bez dekoracji, jedynie okryta srebrną blachą, ma 177 cm wysokości i 24 cm średnicy. Stoi na niej 38-centymetrowej wysokości figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, wykonana z czarnego drewna, pochodząca z XVI w. Kolumna ta symbolizuje stałość wiary i wskazuje na sanktuarium jako miejsce Bożego miłosierdzia.

     Trzeba pamiętać, że cud odzyskania amputowanej nogi przez Miguela Juana Pellicera wydarzył się w 1640 r. - a więc dokładnie 16 wieków od przyjścia Matki Bożej do Jakuba Apostoła i jego ośmiu uczniów. Co więcej, było to również w nocy i około tej samej godziny.


ks. Mieczysław Piotrowski TChr


Publikacja za zgodą redakcji

nr 5-2007   


Guadalupe. Objawienie, które zmieniło dzieje świata Guadalupe. Objawienie, które zmieniło dzieje świata
Paul Badde
Po objawieniach w Guadalupe w stosunkowo krótkim czasie chrzest przyjęło około 9 milionów ludzi. Była to największa w dziejach chrześcijaństwa ewangelizacja... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Jacek: 13.02.2018, 16:40
 Matko Boza z Pilar, blagam o uzdrowienie mojej chorej duszy i o poprawe zlej sytuacji finansowo-bytowej. Prosze wysluchaj mnie. Amen.
 Teresa: 03.02.2018, 17:37
 Cudowna Matko Przenajświętsza z Pilar, wstaw się za mną do Boga! Ratuj!
 Lidia: 06.01.2018, 16:21
 Matko Boża del Pilar dziękuję za moją obecność w Twojej Bazylice i proszę o opiekę nad moją rodziną, szczególnie proszę o przyszłość Justyny.
 Maria: 22.11.2017, 20:13
 Matko Boża z Pilatr bądź pozdrowiona,wzywam Cię o Pani miłosierna i proszę w mojej sprawie niemożliwej.O Pani wstaw się za mną ,wzywam Twojej pomocy i wyjednaj u Pana Boga cud nad cudami.Przywróć narządy rodne amputowane 9 Xll.2015r.Przyczyń się Matko Boża z Pilar,usłysz mój płacz i spraw cud o który Cię błagam. Ojcze nasz...Zdrowaś Maryjo...Chwała Ojcu...Amen
 Maria: 21.11.2017, 15:23
 Matko Boża z Piłat bądź pozdrowionka,wzywam Cię o Pani miłosierny i proszę w mojej sprawie niemożliwej.O Pani wstaw się za mną wzywam Twojej pomocy i wyjednaj u Pana Boga cud nad cudami.Przywróć narządy rodne amputowane 9 Xll.2015rPrzyczyń się Matko Boża z Piłat,usłyszy mój płacz i spraw cud o który Cię błagam. Maria
 Maria: 21.11.2017, 10:41
 Matko Boża z Piłat bądź pozdrowionka,wzywam Cię o Pani miłosierny i proszę w mojej sprawie niemożliwej.O Pani wstaw się za mną wzywam Twojej pomocy i wyjednaj u Pana Boga cud nad cudami.Przywróć narządy rodne amputowane 9 Xll.2015rPrzyczyń się Matko Boża z Piłat,usłyszy mój płacz i spraw cud o który Cię błagam. Maria
 marzena: 20.09.2017, 07:49
 Mateczko kochana proszę o uzdrowienie nogi syna jezu ufam tobie
 Ewa: 18.07.2017, 15:43
 Matko Boża z Pilar uzdrów na duszy i ciele moje dzieci i wnuki. Matko Boża oddaje całą rodzinę pod Twoją opiekę!
 Malgorzata: 04.07.2017, 22:00
 Kochana Matuchno z Pilar ,proszę o przemianę mojego syna Bartłomieja proszę głęboka wiarę.
 Agnieszka: 14.11.2016, 07:51
 Mamuniu kochana proszę Cię nieustająco o uzdrowienie dla siebie, dla Pawła, nawrócenie i uwolnienie z nałogów dla Ani, nawrócenie i opiekę dla Zuzi, chrzest i opiekę dla Kacpra, opiekę i prowadzenie dla Tomka, Miłosza, Aureli, Agaty i Jej maleństwa, o dobry i bezpieczny poród dla Agaty, opiekę i miłość dla Wiktorii i Jej rodziny, i opiekę dla mamy, ojczyma, teściów, Moniki i Magdy z rodzinami. Błogosławiona jestes Mamuniu Przenajswietsza.
 Celina : 12.10.2016, 20:33
 Dziękuję Matko Z Pilar ze byłam u Ciebie proszę o zdrowie syna i wiarę dla niego
 Maria: 01.08.2016, 11:21
 Matko Boża z Pilar uzdrów wiarę mojego syna
 Wiewiór: 29.02.2016, 13:48
 Matko nasza, za Twoim pośrednictwem proszę Cię o łaskę zdrowia dla Bartosza,Dodaj mu siły do zniesienia bólu a lekarzy,którzy się Nim zajmują niech pan Bóg poprowadzi. JEZU - UFAM CI I W TOBIE POKŁADAM NADZIEJĘ...
 Joanna: 18.02.2016, 09:00
 Matko Boza z Pilar uzdrów mnie Borysa i Rafała na duszy i ciele, Joanna
 malgosia: 07.02.2016, 12:36
 matko boza de pilar prosze uzdrow mnie na ciele i duszy
 Iwona: 13.10.2015, 08:00
 Matko moja i mojej rodziny, chroń nas od agresji i nienawiści ludzi poranionych przez zatwardziałość w grzechach swoich. Okryj płaszczem swojej opieki moją rodzinę i zaprowadź przed tron Twojego Syna a naszego Pana Jezusa Chrystusa. Naucz nas, bez lęku zbliżać się do Źródła Miłosierdzia Bożego. Uproś u Boga upragnione Dary Ducha Świętego. Niech Dobry Bóg poruszy w naszych sercach pragnienie świętości.
 Kasia: 02.10.2015, 23:08
 moja Najukochańsza Niepokalana tylko Ty wiesz jak bardzo potrzebuję teraz Twojego cudu i błagam o niego każdą komórką mojego ciała... zdrową i chorą. Uwielbiam Cię każdego dnia. Dzień bez chwili odniesienia się do Ciebie jest zupełnie stracony. Nie zostawiaj mnie teraz i proś Syna Najwyższego o cud...
 Zosia: 24.07.2015, 22:23
 Kochana Matko dziękuję za wszystko dobro, które od Ciebie otrzymałam. Proszę, bądź zawsze przy mnie, bądź mi oparciem w trudnych chwilach.
 anna: 03.03.2015, 19:24
 matko.oza.prosze.o.cod.uzdrowienia.dla.meza.
 Anna: 15.12.2014, 08:19
 Najukochańsza matko nasza Niepokalana, przebacz mi bo bardzo zgrzeszyłam żałuje każdego dnia ,proszę Cię o pomoc w trudnych mi chwilach w przezwyciężeniu trudności finansowych. Ufam Tobie i pokornie proszę, Wysłuchaj mnie. Amen.
 
(1) [2] [3]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej