Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Co czynić, aby osiągnąć życie wieczne?

     "Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?" (Mk 10,17). Pytanie postawione Jezusowi przez nienazwanego z imienia młodego człowieka przenika do samej głębi każdego z prawdziwie wierzących uczniów Zbawiciela. Pan udziela bardzo konkretnej odpowiedzi: przywołuje Dekalog, objawiony przez dobrego Boga i zapisany przed wiekami na kartach Starego Testamentu, jako bezpieczny i pewny drogowskaz na drogę przez życie. Respektowanie przykazań Bożych daje pewność osiągnięcia życia wiecznego. Jest to minimum, którym trzeba się wykazać Śwobec Bożej sprawiedliwości. Jezus, kontynuując rozmowę, wskazuje drogę doskonalszą: nie wystarczy balansować w życiu na granicy Bożych przykazań, trzeba zdecydowanie uczynić krok naprzód. Zaufanie Bożej miłości w sprawach codziennego utrzymania i nicpokładanic nadziei w dobrach doczesnych wyznaczają nową perspektywę otwartą na życie wieczne. Podniesiona poprzeczka dla ewangelicznego rozmówcy staje się przeszkodą niemożliwą w tej chwili do pokonania. Przyjęcie słów Zbawiciela i dzisiaj dla bardzo wielu ludzi wierzących wydaje się być nierealne.

     Mędrcy z ksiąg Starego Testamentu próbowali udzielić odpowiedzi na pytania o sens życia. Idea życia wiecznego nie była jeszcze w pełni rozwinięta. Pan Bóg dopiero poprzez swego Syna objawił w sposób pełny prawdę o wiecznym zbawieniu. Autor Księgi Mądrości niejako po omacku dostrzega wyższość wartości duchowych nad materialnymi, chociaż zgodnie z ówczesnym sposobem pojmowania rzeczywistości błogosławieństwo Boże wyraża przez bogactwo materialne.

     O wyższości "być" nad "mieć", o czym niejednokrotnie przypominał nam Jan Paweł II, poucza nowotestamentowy autor Listu do Hebrajczyków. Wielka moc słowa Bożego, które wyraża wartości duchowe, i niemożliwość ukrycia się przed Bogiem w tajemnicy milczenia lub za zasłoną zbudowaną z zasobów materialnych daje jednoznaczną wskazówkę, co należy czynić, aby nasz ostateczny rachunek był dodatni.

     Trzeba znaleźć w sobie odwagę, by zadać Jezusowi serio pytanie: Co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Trzeba wykrzesać jeszcze więcej odwagi, by przyjąć otwartym sercem wskazania Mistrza. Trzeba w końcu zaufać Zbawicielowi, który mówi: "U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe" (Mk 10,27).


T. Porzycki
Tajemnica męki Jezusa Zbawiciela Tajemnica męki Jezusa Zbawiciela
Ks. Edward Staniek
Dzięki Ewangelistom możemy śledzić wydarzenia rozgrywające się w ostatnich dniach życia Jezusa na ziemi. Ksiądz profesor Edward Staniek wybrał świętego Łukasza jako głównego przewodnika, uzupełniając odtwarzaną historię relacjami świętych Mateusza i Marka... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 DAvido: 29.07.2014, 06:55
 Masz wolną wolę i to Ty Piotrze wybierasz każdego dnia czy idziesz za Jezusem.
 piotr do ani: 12.03.2013, 20:32
 A powiedz jak można nie grzeszyć.Musiała byś się wogule nie urodzić.Każda myśl jest grzechem,nie muszą to być czyny.Czy znasz kogoś kto potrafi zapanować nad myślami?Bo ja osobiście nie
 Ania: 28.05.2009, 15:48
 Moim zdaniem żeby osiągnąć życie wieczne to trzeba nie grzeszyć i kochać Boja jak można.
 
(1)


Autor

Treść

Przepisz cyfry 4553                         [ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej