Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Dać sobie czas

     Teologia uczy, że miłość - ponieważ jest wartością duchową, która pochodzi od Boga - ze swojej natury chce trwać wiecznie. A w małżeństwie tylko stałość związku gwarantuje jej rozwój. Podobnie, do właściwego wychowania dzieci potrzebna jest trwała wspólnota rodzinna. Nie jest to pogląd "jeden z wielu", ale oczywista zasada psychologiczno-pedagogiczna. Co jednak robić, gdy dzieje się źle? Często automatycznie przychodzi podpowiedz - no to... rozwód! Ale co z przykazaniem "nie cudzołóż"?

     Nowy Testament - który jednoznacznie podkreśla powagę i nierozerwalność sakramentu - nie pozostawia wątpliwości co do negatywnej oceny moralnej zjawiska rozwodów /Mt 5,27-28.31-32; 19,3-9; Mk 10,1-12; Łk 16,18; J 4,13-19/.

     Publicysta Josh Mc Dowell informuje, że w USA w ankiecie opublikowanej na łamach "Children and Teens Today" na pytanie: "Co jest główną przyczyną stresów i problemów współczesnych nastolatków?" prawie 75% z nich odpowiedziało: "Rozwód rodziców lub ponowny związek małżeński ojca lub matki." A 74% nastolatków z rozbitych rodzin stwierdziło, że ich rodzice nie starali się za wszelką cenę ratować swojego małżeństwa. Jednakże moralna odpowiedzialność najczęściej nie jest jednakowa. Niejednokrotnie trzeba usprawiedliwić stronę skrzywdzoną, wręcz porzuconą. Miłość jest powołaniem, darem i zadaniem. Niestety, zbliża się dramat, gdy ktoś ucieka od zadań.

     W tym kontekście warto wiedzieć, że ewangeliczne wymaganie dochowania wspólnoty życia nie jest bezwzględne i dopuszcza wyjątkowe sytuacje w postaci separacji, przy dalszym trwaniu zawartego Sakramentu Małżeństwa /KPK 1151-1155/. Separacja, czyli rozdzielenie, jest zaprzestaniem wspólnego życia. Może być stała lub czasowa. Upoważnia do fizycznego rozejścia, czyli osobnego zamieszkania i zaniechania wspólnego życia także w sferze seksualnej i ekonomicznej. Jeżeli przyczyny separacji lub rozwodu mogą być jednakowe, to zasadnicza różnica polega na motywacji i innej wizji bliźniego i przyszłości związku. Zawsze warto "dać sobie czas" i mieć plan ratunkowy: wyjechać na rekolekcje, rozpocząć profesjonalną terapię. Jako podstawowe "przywileje separacji" ks. dr hab. J. Gręźlikowski wymienia zachowanie nadziei na zmianę; możliwość chrześcijańskiego przebaczenia winy przez niewinnego małżonka i pojednanie; ochronę dobra rodziny jako wspólnoty; podkreślenie godności Sakramentu Małżeństwa. Taka separacja nie jest grzechem i pozwala przyjmować Komunię Świętą. A życie pokazuje, że osoba, z której winy doszło do kryzysu, może naprawić błędy i dać uzasadnioną przesłankę do podjęcia odpowiedzialnego życia rodzinnego.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

12 lipca 2009


Lednicki dekalog Lednicki dekalog
Jan Góra OP
Jak przekazać to jedno ojcowskie słowo, które wezmą z wdzięcznością i zapamiętają na całe życie? Takie słowo, które uważać będą za skarb. Można wymyślać tysiące dobrych rad i przepisów na życie. Będą one lepsze lub gorsze. Tylko czy będą to te najważniejsze, te, na których świat się opiera, czy będą to te, które sam Bóg dla nas napisał... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej