Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Zakochany w kościele

     Zatrzymując się przy VI przykazaniu Dekalogu warto wiedzieć, że pojęcia "cudzołożyć" używają też w przenośni starotestamentalni prorocy dla określenia niewiernej postawy Narodu Wybranego - Izraela - wobec Boga i Jego Przymierza /Jr 2,20-37; 3,20; Oz 2,1-3,5; Ez 16/. Trzeba też zauważyć, że Jezus określi! się właśnie "Panem Młodym" /Mt 9,15/, czyli Oblubieńcem.

     Pismo Święte wiele razy mówi o miłości Boga do Izraela jako do Wspólnoty. W tym kontekście Jezus jest Oblubieńcem Kościoła, który jest Jego Oblubienicą. Natchnieni autorzy biblijni często używają "symboliki kobiecej". Wspólnota Kościoła widzi siebie jako "wybraną Małżonkę Chrystusa" i zarazem "Matkę rodzącą" Mu duchowo nowe dzieci /Mk 3,31-35/. Dzieje się tak przez zachowywanie Słowa Bożego i sprawowanie Sakramentu Chrztu. W ogóle obrazem Kościoła jest w starożytnej tradycji prorockiej "Kobieta".

     I dlatego w liturgii Sakramentu Małżeństwa kapłan wypowiada słowa: "aby mąż otaczał żonę szacunkiem i tak kochał, jak Chrystus umiłował swój Kościół." Wspólnota małżeńska jest zatem obrazem związku Chrystusa z Kościołem. Jak wielką godność Jezus nadaje miłości męża i żony! Sakrament ten stwarza najbezpieczniejszą przestrzeń dla ludzkiej miłości. Nadaje jej najwyższą rangę na ziemi. Włącza w wymiar nadprzyrodzony wzajemną więź zakochanych. Nowożeńcy przeczuwają, że poprzeczka wymagań zawieszona jest wysoko, dlatego proszą: "tak mi dopomóż, Panie Boże wszechmogący, w Trójcy Jedyny i wszyscy święci!" W tym duchu św. Paweł Apostoł wzywa: "Mężowie miłujcie żony! Bo i Chrystus umiłował Kościół i wydal za niego samego siebie!" /Ef 5,25-27/

     Miłość Chrystusa i Kościoła jest ideałem małżeństwa chrześcijan. Nieźle trzeba się napracować, aby być sobie wzajemnie poddanym; miłować kogoś tak, jak własne ciało; być wiernym żonie tak, jak Chrystus trwa w Kościele. Miłość do Jego wspólnoty kosztowała Jezusa - Oblubieńca Krzyż.

     "Każdy, kto kupuje jakieś nowe urządzenie, najpierw uważnie czyta instrukcję. Wchodząc w małżeństwo tym bardziej trzeba się zapoznać z planem, który ma Ten, kto je ustanowił. Bo to Bóg wymyślił małżeństwo - nie instytucje państwowe ani prawnicy. Jest dziełem natury, a nie kultury. Nie jest wynikiem jakiegoś przypadku lub skutkiem ewolucji ślepych sił przyrody. Bóg - Stwórca chce urzeczywistniać w ludziach swój plan miłości." Można się tylko domyślać ile małżeństw się rozpadło, bo zabrakło komuś pokory wobec Boga, który "kocha z całą pasją właściwą prawdziwej miłości" /por. Benedykt XVI, Deus Caritas est, nr 9-101.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

5 lipca 2009


Dziesięć drogowskazów dla każdego. Jan Paweł II o Dekalogu Dziesięć drogowskazów dla każdego. Jan Paweł II o Dekalogu
Jan Paweł II
Jest wiele drogowskazów na drodze życia, ale tylko te dziesięć prowadzi do... szczęścia, które nigdy się nie kończy. Seria nazywa się "Papieska", ale w książkach z tej serii nie zobaczysz Papieża; zobaczysz, co Papież mówi o życiu... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Marysia: 03.09.2009, 21:15
 cudowne zgadzam sie z tym
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej