Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Jak to łatwo powiedzieć

     Jeżeli streszczeniem Dekalogu jest przykazanie miłości /Mt 22,36-40; J 15,12/, to tym bardziej sercem VI przykazania jest jej pielęgnacja. Jasne, że gdy miłość żyje. nikomu nie przyjdzie do głowy zdrada, a tym bardziej rozwód. Problem w tym, że miłość należy do pojęć najczęściej używanych - i nadużywanych.

     Starożytny język grecki posługuje się tu trzema słowami: eros. philia (miłość typu przyjaźń) i agape. Eros /(łac. Amor) jest zakorzeniony w naturze człowieka. Nie jest dziełem intelektu ani ludzkiej woli, bo niejako się narzuca. "Grecy dostrzegali w erosie upojenie, opanowanie rozumu przez "boskie szaleństwo", które pozwala doświadczyć błogości." Jednak tu nie chodzi o poznanie osoby, ale narkotyk dotyku czyjegoś piękna. To miłość, która pożąda i "konsumuje". Bezwzględnie chce posiadać i mieć dla siebie. Tymczasem agape /łac. caritas/jest troską i służbą drugiemu człowiekowi. Poszukuje dobra ukochanej osoby. Ta ofiarna miłość zakłada gotowość do poświęceń i dar z siebie. Jej istotą jest "być dla kogoś."

     Podam prosty przykład: letni ogród botaniczny, zdumiewająco piękne kwiaty. Można je brutalnie zerwać i wziąć do domu (to miłość-eros), a można wpaść w zachwyt i pielęgnować tę roślinę w tym miejscu, gdzie najlepiej rośnie (to miłość-agape-adoracja). Miłość agape-caritas uczy wrażliwości na wartość osoby. Jest zainteresowana życiem człowieka. Miłość eros-amor jest zdominowana przez fascynację ciałem. Patrzy na wiek, sprawność i urodę. W tym kontekście papież Benedykt XVI rozróżnia miłość posesywną (pożądanie) i ofiarną (poświęcenie).

     Można też podzielić miłość na warunkową i bezwarunkową. Ta ostatnia kocha "pomimo wszystko": zna prawdę o drugiej osobie i trwa pomimo jej wad i błędów. Miłość warunkowa dzieli się z kolei na miłość typu "jeżeli" (warunek zostanie spełniony w przyszłości) i miłość typu "ponieważ" (warunek został już spełniony). Pokocham cię, jeżeli: zerwiesz z matką/siostrą; będziesz mi posłuszny/-a; zrobisz to czy tamto. Albo: kocham cię, ponieważ jesteś tak wyjątkowo silny, mądry, piękny; dajesz mi poczucie wartości, bezpieczeństwa etc.

     Miłość, o jaką chodzi w Ewangelii i w sakramencie małżeństwa, nie jest uczuciem. Jest miłością bezwarunkową. Jest odważnym i świadomym wyborem dobra dla osoby "w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i złej doli" niezależnie od zmiennych nastrojów, kaprysów i zachcianek. "Przysięga małżeńska dotyczy wyboru osoby. Uczucia mogą i będą się kleić tu czy tam, ale miłość to ponawiany akt uznania za swojego/-ą - piękna przynależność." - pisze ks. J. Tischner.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

28 czerwca 2009


Lednicki dekalog Lednicki dekalog
Jan Góra OP
Jak przekazać to jedno ojcowskie słowo, które wezmą z wdzięcznością i zapamiętają na całe życie? Takie słowo, które uważać będą za skarb. Można wymyślać tysiące dobrych rad i przepisów na życie. Będą one lepsze lub gorsze. Tylko czy będą to te najważniejsze, te, na których świat się opiera, czy będą to te, które sam Bóg dla nas napisał... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Mariola: 22.06.2014, 14:22
 Cytat z ks J.Tischnera piękny.
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej