Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Smutny jak Kain

     Znany pisarz i publicysta Rafał Ziemkiewicz nazywa X przykazanie - nie będziesz pożądał żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego (Wj 20,17; Pwt 5,21) - "zapomnianym". Tłumacząc jego znaczenie, zauważa, że wydawałoby się, że już VII przykazanie wystarczająco konkretnie reguluje sprawy majątkowe. "Nie kradnij!" okazuje się jednak "za małe". Bo "nie pożądaj" oznacza - nie dopuszczaj nawet myśli, że ty też powinieneś mieć to, co bliźni. Nie zazdrość nikomu bogactwa! Publicysta podkreśla, że X przykazanie "przestrzega przed socjalizmem we wszystkich jego odmianach. Przed strasznymi dla jednostki i zbiorowości skutkami ideologii rozpętujących materialną zawiść i czyniących z niej motor rewolucji". W tym sensie Dekalog ostrzega przed konsekwencjami niesłusznych postaw roszczeniowych i sztucznej, nachalnej równości.

     Jednakże, praktycznie chodzi o zazdrość w życiu codziennym. Katechizm uczy, że X przykazanie zabrania pożądania, czyli zazdrości (zachłanności), które są źródłem kradzieży, oszustw, przemocy i niesprawiedliwości. Zakazuje chciwości dóbr ziemskich. Według tradycyjnego podziału zazdrość i chciwość należą do siedmiu grzechów głównych. Według nowego Katechizmu zazdrość jest wadą główną a grzechem śmiertelnym staje się wtedy, gdy "życzy bliźniemu poważnego zła" (KKK 2539). Warto wiedzieć, że zazdrość jest też określana jako jedna z form smutku odczuwanego z powodu dobra drugiego człowieka.

     Zdaniem ks. prof. J. Tischnera jedną z głównych przyczyn błądzenia w stosunku do bliźnich jest zazdrość. Uczył on, że zazdrość nienawidzi bliźnich nie dlatego, że są źli, ale dlatego, że są dobrzy, a nawet lepsi. Zazdrość nienawidzi dobra, o ile nie jest "jej dobrem". Ważniejsze jest wtedy posiadanie jakiejś cechy lub dobra, także kosztem zmniejszenia obiektywnego pożytku dla innych. Zazdrość rzuca więc podejrzenia, oskarżenia, sieje intrygi i nie spocznie aż "udowodni", że bliźni nie jest lepszy.

     Czy rzeczywiście prawdą jest opinia wielkiego naszego kompozytora Karola Szymanowskiego: "Nie było jeszcze nigdy - a zwłaszcza w Polsce - człowieka, co by się o milimetr wysunął ponad ogólny poziom, by całego błota na niego nie rzucić"? Warto pogłębić osobisty rachunek sumienia wobec słów św. Grzegorza Wielkiego: "z zazdrości rodzą się nienawiść, obmowa, oszczerstwo, radość z nieszczęścia bliźniego i przykrość z jego powodzenia" (KKK 2539).


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

6 września 2009


Dekalog czyli dziesięć propozycji Pana Boga Dekalog czyli dziesięć propozycji Pana Boga
Bp Antoni Długosz
Uwielbiany przez dzieci, znany z programu „Ziarno” bp Antoni Długosz przygotował dla nich wspaniałą publikację. Prosto, obrazowo i w charakterystyczny dla siebie sposób – za który jest tak ceniony – przybliża najmłodszym przykazania Dekalogu.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Mariola: 22.06.2014, 13:14
 X przykazanie nie ostrzegało przed ideologią socjalizmu :) Nie powinno się dodawać do praw Bożych swoich ideologicznych nadinterpretacji bo to tragiczne i politowania godne. Rewolucje bywają motorami postępu choć w samej rzeczy pożerają zarówno swoje dzieci jak i swoich wrogów. X przykazanie mówiło prosto o pewnej przypadłości ludzkiego charakteru którą należy rozpoznać, nazwać a następnie wyeliminować by nie szkodzić innym i sobie samemu.
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej