Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Przykazania dla niechętnych

     Najwyższy czas zająć się pierwszym z pięciu przykazań kościelnych: "W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy św. i powstrzymać się od prac niekoniecznych." Jak widać pierwsze dwa "dawne przykazania" /Ustanowione przez Kościół dni święte święcić + W niedziele i święta we Mszy św. nabożnie uczestniczyć/ zostały połączone, a święta sprecyzowane. Zatem dni święte, to przede wszystkim każda niedziela - na czele z Wielkanocą - oraz tzw. święta nakazane. Wspomina się w nich i wspólnie przeżywa najważniejsze wydarzenia z historii zbawienia. Należą do nich: uroczystość Św. Bożej Rodzicielki Maryi /1 I/, Objawienia Pańskiego /6 I/, Wniebowzięcia NMP /15 VIII/, Wszystkich Świętych /1 XI/, uroczystość Bożego Narodzenia i Bożego Ciała. We wszystkich parafiach powinna być sprawowana w te dni Msza św. "w intencji parafian."

     Ale jakie prace są "niekonieczne"? To takie prace i ząjęcia, "które utrudniają oddawanie czci Bogu, przeżywanie radości właściwej Dniu Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego" /KPK 1247/. Sam przymiotnik "niekonieczne" zostawia pewien obszar dowolności interpretacji, aby dostosować się do określonych warunków życia zawodowego. Zawsze jednak potrzebna jest krytyczna refleksja, aby wyznaczyć sobie granice. "Prace konieczne" to praca w służbach i zakładach o ruchu ciągłym, np.: lekarze i pielęgniarki, kierowcy, wojsko, policja, straż, nadzór nad siecią gazową, energetyczną, wodną itd. Ale także zwykle przygotowanie posiłków dla domowników. Grzechem przeciwko temu pierwszemu przykazaniu jest wszelka niedzielna aktywność, gdzie pierwszym i jedynym motywem pracy jest chęć zysku. Dotyczy to także innych prac, które można wykonać w innym czasie. Chodzi o podkreślenie prawdy, że nie tylko są prawa człowieka. Są także prawa Boga do człowieka. Bóg ma prawo do ludzkiego czasu. I Kościół opierając się ludzkim słabościom wyznacza specjalne dni przeznaczone na spotkanie człowieka z Bogiem i Wspólnotą Kościoła.

     Niedziela zawiera nie tylko obowiązek uczestnictwa we Mszy św., ale i troskę o wzajemne relacje. Jan Paweł II uczył, że niedziela powinna być dniem odpoczynku i solidarności z bliźnimi, począwszy od własnej rodziny; dniem, w którym wierni mogą poświęcać się dziełom miłosierdzia, działalności charytatywnej i apostolskiej. Święty Dzień Pański jest ważną szansą, aby uświadomić sobie, że człowiek nie jest tylko konsumentem, klientem, podatnikiem, interesantem w urzędach, ale przede wszystkim dzieckiem Bożym powołanym do zbawienia.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

29 listopada 2009


Lednicki dekalog Lednicki dekalog
Jan Góra OP
Jak przekazać to jedno ojcowskie słowo, które wezmą z wdzięcznością i zapamiętają na całe życie? Takie słowo, które uważać będą za skarb. Można wymyślać tysiące dobrych rad i przepisów na życie. Będą one lepsze lub gorsze. Tylko czy będą to te najważniejsze, te, na których świat się opiera, czy będą to te, które sam Bóg dla nas napisał... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej