Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Apetyt raz w roku

     Wypada zastanowić się dlaczego w II i III przykazaniu kościelnym kluczową rolę pełni słowo "przynajmniej". Ojciec Dominik Ciołek SJ wyjaśnia, że "przykazania określają dolną granicę, której przekroczenie oznacza początek patologii. Chodzi o minimum praktyk religijnych, poniżej którego zaczyna się erozja życia duchowego." Dziennikarz i publicysta Szymon Holownia dopowiada, że przykazania te "są zestawem technicznych, praktycznych wskazówek, które mają pomóc dotrzeć do celu podróży", jaką jest życie.

     III przykazanie - "przynajmniej raz w roku w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą" - prowadzi od konfesjonału do ołtarza /KPK 920/. Jednak nauka Chrystusa o tajemnicy Jego Obecności .od samego początku budziła zdziwienie, a nawet protesty słuchaczy li 6,51-66/. Pierwszą drogą jest odwołanie się do rozumu, który okazuje się bezradny. Naturalną reakcją jest sprzeciw i odejście od Jezusa "w imię rozumu".

     Nauka o Komunii Świętej jest trudna. Najpierw dlatego, że żąda, aby wierząc słowom Jezusa zaprzeczyć własnym zmysłom i doświadczeniu, na których codziennie się opieramy. I przyjmować Chleb, który kapłan rozdaje, jako samego Chrystusa. "Co dla zmysłów niepojęte, niech dopełni wiara w nas!".

     Bo "złożyć ufność w Jezusie, oznacza wybrać wiarę w to, co On mówi niezależnie, czy wydaje się to dziwne, niezrozumiałe i zdecydować się nie ulegać powabom zła, nawet gdyby wydawały się bardzo pociągające. To nigdy nie jest łatwe, zwłaszcza wtedy, gdy stoicie wobec niepewnej przyszłości i jesteście kuszeni, aby stracić wiarę w swoje chrześcijańskie dziedzictwo" /Jan Paweł II/. Przy okazji warto zapoznać się z historią wielu eucharystycznych cudów np. w Lanciano, Neapolu, Sienie, Al-cala de Henares, Finca Betania i innych.

     Nauka o Eucharystii jest trudna także dlatego, że wolno Ją przyjmować tylko bez grzechu. To zakłada wrażliwość sumienia i wyrzekanie się zła, często przyjemnego lub opłacalnego. Na przyszłość zakłada już pewien poziom życia duchowego, gdy człowiek stara się unikać grzechów ciężkich, aby żyć w stanie łaski uświęcającej. Bo niemożliwe jest osiągnięcie wielu wartości, łask i postaw moralnych bez Komunii Świętej. Dlatego uważaj, czym się karmisz - jaki pokarm, takie siły. To Jezus daje Moc /Łk 10,19/. Częste przyjmowanie Komunii z wiarą m.in. wyzwala od lęku przed samotnością, przed odrzuceniem, przed zależnością od innych etc. A także daje władzę nad lękiem przed śmiercią. "Pierwsze trzy przykazania kościelne przestrzegają przed popełnieniem duchowego samobójstwa" /Sz. Hołownia/.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

29 grudnia 2009


Dziesięć drogowskazów dla każdego. Jan Paweł II o Dekalogu Dziesięć drogowskazów dla każdego. Jan Paweł II o Dekalogu
Jan Paweł II
Jest wiele drogowskazów na drodze życia, ale tylko te dziesięć prowadzi do... szczęścia, które nigdy się nie kończy. Seria nazywa się "Papieska", ale w książkach z tej serii nie zobaczysz Papieża; zobaczysz, co Papież mówi o życiu... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej