Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Dar rady

     Im więcej "dobrych rad" od ludzi, tym bardziej potrzebny jest kolejny z talentów Ducha Świętego - dar rady. Duch I Święty jest najlepszym Doradcą. On działa "od wewnątrz", w sumieniu. Przez to "ewangelizuje nasze wybory". Inspiruje marzenia i plany; także wtedy, gdy na niektóre nie pozwala (por. Dz 16, 6-7). Wskazuje właściwe osoby, środki i rozwiązania najlepiej służące osiągnięciu zbawienia.

     Dar rady zachęca do zaufania natchnieniom Ducha Świętego w sytuacjach wymagających podjęcia decyzji, zwłaszcza takich, które mają charakter definitywny. Patrząc z zewnątrz wydaje się, że coś stało się na zasadzie intuicji. Jednak człowiek korzysta z nadprzyrodzonej pomocy, którą gwarantuje mu Ewangelia (por. Mt 10, 19).

     Dar rady uzupełnia i udoskonala kardynalną cnotę roztropności. Bywa też nazywany "nadprzyrodzoną roztropnością", ponieważ - jak wyjaśnia bp Kazimierz Romaniuk - "pozwala uczestniczyć w rozsądku i roztropności samego Boga". Pod takim wpływem łatwo rozpoznajemy, czego wymaga sytuacja; co konkretnie, praktycznie należy czynić (por. Łk 5, 5).

     Dar rady pomaga poznać wolę Bożą i uzgodnić z nią podejmowane działania. Uzdalnia do "odkrycia opatrznościowej wartości wydarzeń, usuwając z ludzkich ocen brak obiektywizmu". W ten sposób pomaga rozpoznać, czego naprawdę Bóg oczekuje. Zamienia obiekcje w pewność. Jest "boskim antidotum" na wszystkie wątpliwości. Daje poczucie pokoju i słuszności podjętej decyzji. Sprawia, że nie ma już wahania w działaniu.

     Należy jednak pamiętać, że rady Ducha Świętego nie rnniej obecne są w prawie naturalnym, normach przykazań, w sugestiach Ewangelii. Dar rady nie tylko więc wpływa bezpośrednio, ale jest też obecny i niesprzeczny w rozstrzygnięciach nauki Kościoła. Teologia rozróżnia "polecenia" i "rady". Te pierwsze zobowiązują wszystkich wierzących pod groźbą grzechu. Te drugie są propozycją i zasadniczo dotyczą życia zakonnego lub kapłańskiego (por. Mt 19, 21).

     Człowiek zawsze potrzebował kogoś, kto wskazałby właściwą drogę i dodał odwagi. Opierając się tylko na sobie ryzykujemy bowiem złe życie (por. Hbr 5, 12). Tym bardziej więc potrzeba daru rady ludziom myślącym o sobie: "ja wiem lepiej, niech nikt mnie nie poucza".

     Dar rady szczególnie potrzebny jest rodzicom, nauczycielom i wychowawcom, spowiednikom i rekolekcjonistom. Oby wierni w konfesjonale nie tylko mogli dostać rozgrzeszenie, ale i otrzymać dobrą radę. Oby nie spotkali tam hurtowników, ale mistrzów życia duchowego. "Wielu świętych wyznaje, że wszystko, co zdołali osiągnąć w zakresie doskonałości chrześcijańskiej, zawdzięczają radom przewodników duchowych".


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

6 listopada 2011   


Jak ogień, który pali. Osoba konsekrowana otwarta na dar Ducha Świętego Jak ogień, który pali. Osoba konsekrowana otwarta na dar Ducha Świętego
Amedeo Cencini
"Nie kto inny jak Duch Święty sprawia, że w ciągu tysiącleci coraz to nowi ludzie odkrywają zachwycające piękno trudnej drogi życia konsekrowanego. To On skłania ich do dawania pełnej odpowiedzi. To ON formuje dusze i serca powołanych, upodabniając ich do Chrystusa" (Vita consecrata, 19)... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Ja: 12.06.2013, 20:44
 Bardzo pomaga taka analiza, dziękuje.
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej