Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Nowe kary za złe parkowanie

     Od 4 września straż miejska albo policja mogą odholowywać samochody źle zaparkowane na drodze osiedlowej czy trawniku oraz wystawiać w takim przypadku mandaty. Również za parkowanie na miejscu dla osoby niepełnosprawnej, np. przed supermarketem, kierowca otrzyma mandat, a jego samochód zostanie odholowany. Nic natomiast nie zmieni się na drogach prywatnych.

     Jeżeli pojazd nie zostanie odebrany przez osobę uprawnioną w miejscu odholowania w ciągu trzech miesięcy, starosta może wystąpić do sądu o orzeczenie przepadku pojazdu. Sąd będzie orzekał o przepadku pojazdu w trybie postępowania cywilnego w postępowaniu nieprocesowym. Właściciel pojazdu będzie musiał uiścić należności za usunięcie, przechowywanie, oszacowanie, sprzedaż lub zniszczenie pojazdu. Jeżeli tego nie zrobi dobrowolnie, starosta wystąpi z wnioskiem o wszczęcie egzekucji administracyjnej do naczelnika urzędu skarbowego.

     Zmieniona ustawa określa również maksymalne stawki obowiązujące za odholowanie pojazdu i jego przechowywanie. Kwoty te na terenie powiatu będzie ustalał starosta, do wysokości stawek maksymalnych. Ich wysokość jest uzależniona od masy całkowitej i rodzaju pojazdu. I tak odholowanie roweru lub motoroweru to koszt 100 zł, a każda doba jego przechowania - 15 zł. W przypadku motocykla jego usunięcie to 200 zł, a każda doba przechowywania - 22 zł. Za samochód osobowy trzeba zapłacić odpowiednio 440 i 22 zł. Wyższe kwoty stawek maksymalnych określono dla samochodów ciężarowych. Usunięty z drogi pojazd zostanie umieszczony na parkingu strzeżonym i pozostanie tam do czasu uiszczenia opłat za jego usunięcie i przechowywanie. Jeżeli w chwili odholowania pojazd był używany przez osobę inną niż jego posiadacz, jest ona zobowiązana do pokrycia kosztów wraz z właścicielem.

     Zgodnie z nowelizacją, zostały zaostrzone kary dla osób zajmujących miejsca przeznaczone dla niepełnosprawnych. Wysokość grzywny w tym wypadku wynosi do 500 zł. Do kwoty tej właściciel samochodu musi doliczyć koszty holowania i postoju samochodu na parkingu. Co ważne, będzie można zrezygnować z usunięcia pojazdu na koszt właściciela w przypadkach, w których jest to niecelowe. Chodzi zwłaszcza o sytuację, w której na miejscu stawi się właściciel. Dotychczas samochód podlegał usunięciu także wówczas, gdy w czasie oczekiwania na jednostkę usuwającą pojazd na miejscu zjawił się właściciel auta.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

12 września 2010


Zwycięzcy nie oszukują Zwycięzcy nie oszukują
Jon M. Huntsman
Nie znajdziesz tu pustosłowia ani utartych frazesów. Każda rada, jaką daje Ci autor, jest poparta jego czynem. Jon Huntsman jako jeden z nielicznych ludzi prezydenta Nixona nie został oskarżony w sprawie Watergate - wycofał się z Białego Domu, widząc panujące tam zepsucie. Kiedy natomiast tajlandzcy urzędnicy zażądali łapówki, wycofał się z wielomilionowej inwestycji... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej