Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Zasiłek opiekuńczy

     Zdarzą się, że rodzice stają przed wyborem: iść do pracy czy zostać w domu z chorym dzieckiem, którego nie można posłać przedszkola albo żłobka. Jeżeli w domu jest babcia albo inna dorosła osoba, sprawa jest prosta. Natomiast jeżeli nie ma z kim zostawić dziecka, pojawia się problem. W takiej sytuacji warto pamiętać o zasiłku opiekuńczym.

     Prawo do zasiłku przysługuje wszystkim osobom, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu. Nie ma znaczenia, czy mają umowę o pracę, zlecenia czy prowadzą działalność gospodarczą. W ciągu roku kalendarzowego w związku z opieką nad dzieckiem można wykorzystać łącznie 60 dni tego zasiłku na dziecko do ukończenia 14 lat. Natomiast po ukończeniu przez dziecko tego wieku zasiłek opiekuńczy przysługuje w wymiarze 14 dni.

     Zasiłek opiekuńczy przysługuje na chore dziecko, a także na zdrowe do ukończenia 8 lat. W tym drugim przypadku warunkiem jest konieczność opieki spowodowana nieprzewidzianym zamknięciem żłobka lub przedszkola, porodem lub chorobą małżonka, który na co dzień opiekuje się dzieckiem, w tym z powodu przebywania w szpitalu. Prawo do zasiłku nie przysługuje, jeżeli w domu jest inna dorosła osoba, która może zaopiekować się dzieckiem. Jednak chodzi o osobę, która jest do tego prawnie zobowiązana. Oznacza to, że jeżeli babcia dziecka, która razem z dzieckiem mieszka, nie zgodzi się nim opiekować, to rodzicom przysługuje zasiłek. Wyjątkowo jest traktowana choroba dziecka do ukończenia 2 lat. W tym przypadku zasiłek opiekuńczy przysługuje również, jeżeli są inne osoby, które mogą zapewnić opiekę maluchowi.

     Wysokość zasiłku za każdy dzień to 80 proc. podstawy wymiaru. Nie zawsze oznacza to 80 proc. aktualnego wynagrodzenia za pracę. Podstawę wylicza się bowiem z wynagrodzenia za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc korzystania z zasiłku. Jeżeli okres ubezpieczenia jest krótszy, to wyliczenie jest robione na jego podstawie.

     Żeby uzyskać prawo do zasiłku, należy wypełnić wniosek ZUS Z-15, a w przypadku choroby dziecka dołączyć zwolnienie lekarskie. Dokumenty trzeba dostarczyć pracodawcy, który ustali prawo do zasiłku albo przekaże je do ZUS. O tym, kto wypłaci zasiłek - pracodawca czy ZUS - decyduje liczba osób zatrudnionych w zakładzie pracy. W małych firmach do 20 osób robi to ZUS, w pozostałych prawo do zasiłku ustala i wypłaca pracodawca.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

26 września 2010


Jak lepiej zarabiać. Metody milionera Jak lepiej zarabiać. Metody milionera
Steven K. Scott
Masz pasję. Budujesz dzieło swojego życia. Codziennie dokonujesz ważnych odkryć. Dostrzegasz więcej, niż ludzie wokół Ciebie. I czujesz, że moc jest z Tobą. Oto stan ducha, w jakim człowiek dokonuje rzeczy niemożliwych. Nieważne z czym zaczynasz i czy los uśmiechał się do Ciebie. Liczy się jedno: Twoje monumentalne marzenie i to, czy jesteś gotów się dla niego poświęcić... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej