Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Obniżenie zasiłku

     Wysokość zasiłku chorobowego nie zawsze odpowiada wysokości wynagrodzenia za pracę. Z reguły wynosi on 80 proc. wyliczonej podstawy wymiaru, a w przypadku pobytu w szpitalu 70 proc. Tylko zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży lub spowodowane wypadkiem w drodze do pracy i z pracy albo związane z poddaniem się badaniom lekarskim na dawców komórek, narządów i w okresie pobrania tych narządów wynosi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Zasiłek jest bowiem wyliczany zawsze ze średniej płacy z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc choroby.

     Osoba, która stara się o zasiłek, ma obowiązek zwolnienie lekarskie dostarczyć pracodawcy albo ZUS w terminie 7 dni od jego otrzymania - z reguły od daty wizyty u lekarza. Pracodawca lub ZUS, który ustala prawo do tego świadczenia, w pierwszej kolejności sprawdza, czy zostało ono wystawione zgodnie z zasadami, tzn. czy lekarz wypełnił wszystkie wymagane rubryki zwolnienia. Warto sprawdzić to już na miejscu, w przychodni czy szpitalu. Gdyby okazało się, że lekarz nie wpisał wszystkich danych, trzeba poprosić go o uzupełnienie zwolnienia. W przeciwnym wypadku pracodawca lub ZUS poprosi nas o uzupełnienie danych, a to oznacza, że zasiłek zostanie wypłacony dopiero po uzupełnieniu zwolnienia.

     Prawidłowe zwolnienie trzeba dostarczyć pracodawcy lub ZUS w ciągu siedmiu dni od daty wystawienia. Jeżeli ten termin minie, to kwota zasiłku zostanie dodatkowo obniżona kolejne 25 proc. podstawy wymiaru. Dotyczy to każdego dnia spóźnienia. Jest ono liczone od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy. Osoba, która spóźni się z dostarczeniem zwolnienia lekarskiego, nie traci prawa do zasiłku, traci jednak na jego wysokości i terminie wypłaty.

     Nie ma znaczenia, czy zwolnienie lekarskie zostanie dostarczone osobiście, czy przez inną osobę. Jeżeli nie można tego zrobić osobiście, wystarczy zwolnienie lekarskie wysłać pocztą, najlepiej listem poleconym. Jeżeli data na stemplu pocztowym potwierdzi nadanie listu najpóźniej 7. dnia od jego wystawienia, to nie ma znaczenia, że list dotarł do adresata później. W tym przypadku zasiłek nie zostanie obniżony.

     Prawo do zasiłku przedawnia się z upływem 6 miesięcy. Termin ten jest liczony od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. To oznacza, że prawo do zasiłku na podstawie zwolnienia lekarskiego wystawionego np na okres od 28 września do 5 października 2010 r. przedawni się dopiero 5 marca 2011 r. W tym okresie prawidłowo wypełnione zwolnienie lekarskie jest podstawą wypłaty zasiłku chorobowego, z tym że jego wysokość zostanie obniżona o 25 proc.

     Zasad obniżania wysokości zasiłku chorobowego nie stosuje się do wynagrodzenia chorobowego.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

3 października 2010


Jak lepiej zarabiać. Metody milionera Jak lepiej zarabiać. Metody milionera
Steven K. Scott
Masz pasję. Budujesz dzieło swojego życia. Codziennie dokonujesz ważnych odkryć. Dostrzegasz więcej, niż ludzie wokół Ciebie. I czujesz, że moc jest z Tobą. Oto stan ducha, w jakim człowiek dokonuje rzeczy niemożliwych. Nieważne z czym zaczynasz i czy los uśmiechał się do Ciebie. Liczy się jedno: Twoje monumentalne marzenie i to, czy jesteś gotów się dla niego poświęcić... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej