Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Darowizny bez podatku

     Jeżeli otrzymamy darowiznę, to musimy pamiętać, że od jej wartości trzeba jeszcze zapłacić podatek i złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe. Jednak w zależności od rodzaju darowizny i osoby, od której ją otrzymaliśmy, możemy skorzystać z ulgi podatkowej.

     I tak w przypadku darowizny pieniężnej otrzymanej od małżonka, dzieci, wnuków, rodziców, dziadków, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy możemy uzyskać całkowite zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. Jednak, żeby skorzystać ze zwolnienia z podatku, trzeba spełnić dwa warunki.

     Po pierwsze w ciągu 6 miesięcy od otrzymania darowizny trzeba zawiadomić urząd skarbowy o jej wysokości. Jest to konieczne, ponieważ niezawiadomienie urzędu skarbowego powoduje, że od otrzymanej kwoty trzeba zapłacić podatek od spadków i darowizn, mimo że przysługiwało takie zwolnienie. Jeżeli darowizna zostanie przekazana w formie aktu notarialnego, ten obowiązek nas nie dotyczy. Notariusz sam zawiadomi urząd skarbowy o darowiźnie. Jeżeli jednak nie ma aktu notarialnego, to sami musimy pójść do urzędu skarbowego i złożyć tam informację. Jak to zrobić? Trzeba wypełnić formularz SD-Z2 - Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych. Ten formularz można uzyskać w każ- dym urzędzie skarbowym albo np. w Internecie. I drugi z warunków zwolnienia darowizny z podatku: to otrzymaną darowiznę trzeba udokumentować. W przypadku pieniędzy dowodem jest potwierdzenie przekazania ich na nasz rachunek bankowy albo nasz rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, albo przekaz pocztowy kwoty darowizny. Jeżeli otrzymaliśmy pieniądze w innej formie, to od otrzymanej kwoty trzeba zapłacić podatek. Tak jest nawet jeżeli w terminie złożymy zgłoszenie otrzymania darowizny i nawet jeżeli otrzymamy ją np. od rodziców.

     Czy to takie ważne, żeby rozliczyć się z urzędem skarbowym - nawet jeżeli pieniądze otrzymaliśmy od rodziców lub dziadków, czyli i tak jesteśmy uprawnieni do zwolnienia z podatku? Urząd skarbowy może kontrolować nasze przychody. I jeżeli kupimy samochód albo mieszkanie często trzeba udowodnić, skąd pochodzą pieniądze na zakup tych rzeczy. Nawet po kilku latach może okazać się, że od darowizny trzeba będzie zapłacić podatek i to z odsetkami. A to nie jest przyjemna sytuacja. Dlatego jeżeli otrzymamy jakąś darowiznę, to lepiej od razu rozliczyć się z urzędem skarbowym i spokojnie dysponować otrzymanymi pieniędzmi czy rzeczami.

     Ten rodzaj zwolnienia z podatku od darowizny otrzymanej od osoby najbliższej jest zwolniony z podatku od spadków i darowizn niezależnie od tego, jaką kwotę otrzymamy i ile razy. Zwolnione z podatku są zarówno jednorazowe wpłaty na nasz rachunek jak i te, które wpłynęły na nasz rachunek kilkakrotnie.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

31 maja 2009


Zwycięzcy nie oszukują Zwycięzcy nie oszukują
Jon M. Huntsman
Nie znajdziesz tu pustosłowia ani utartych frazesów. Każda rada, jaką daje Ci autor, jest poparta jego czynem. Jon Huntsman jako jeden z nielicznych ludzi prezydenta Nixona nie został oskarżony w sprawie Watergate - wycofał się z Białego Domu, widząc panujące tam zepsucie. Kiedy natomiast tajlandzcy urzędnicy zażądali łapówki, wycofał się z wielomilionowej inwestycji... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej