Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Korekta PIT

     W czwartek 30 kwietnia minął termin złożenia zeznania podatkowego za 2008 r. Jego niezłożenie może być kosztowne. Gdyby ktoś jeszcze nie zrobił tego, to trzeba wypełnić deklarację jak najszybciej, zanieść ją do urzędu skarbowego i wpłacić podatek z odsetkami naliczonymi za każdy dzień zwłoki według aktualnie obowiązującej stopy procentowej.

     Co jednak, kiedy PIT do urzędu skarbowego trafił w terminie, ale nie jest prawidłowy? Tutaj są możliwe dwie sytuacje. Pierwsza: zaniżyliśmy podatek, bo w PIT nie zostały np. uwzględnione wszystkie przychody albo odliczyliśmy ulgę, do której nie mamy prawa. Warto szybko złożyć korektę PIT i rozliczyć się z podatku. Lepiej, kiedy sami poprawimy zeznanie, niż kiedy to urząd skarbowy zorientuje się, że jest ono nieprawidłowe. Jeżeli wyprzedzimy urząd skarbowy, to konsekwencją jest obowiązek wpłaty na konto urzędu podatku razem z odsetkami. Co więcej, jeżeli sami skorygujemy PIT, dołączymy uzasadnienie korekty, to mamy prawo odsetki naliczyć od 75% stopy procentowej. Od 26 marca 2009 r. odsetki podatkowe wynoszą 10,5% w stosunku rocznym, a 75% tej stawki to 7,88%. Jeżeli natomiast błąd wykryje urząd skarbowy, to raczej nie unikniemy kary. Na korektę zeznania podatkowego mamy 5 lat. Taki sam termin na sprawdzenie naszego PIT za 2008 r. ma urząd skarbowy. Dlatego jeżeli zorientowaliśmy się, że w zeznaniu jest błąd, nie warto czekać na wezwanie urzędu skarbowego i lepiej samemu je skorygować.

     I druga możliwość: należy nam się wyższy zwrot niż ten, który wynika ze złożonego PIT? I w tym przypadku obowiązują nas takie same terminy. W ciągu 5 lat możemy skorygować PIT. Warto zrobić korektę. To, że z ulgi nie skorzystaliśmy w terminie nie znaczy, że nie mamy już prawa do niej. Jednak wyjątkowo po 30 kwietnia nie możemy już złożyć wniosku o wspólne rozliczenie z małżonkiem. Z tej ulgi mogą skorzystać wyłącznie małżonkowie, którzy deklarację złożyli w terminie. A w przypadku 1% podatku na organizację pożytku publicznego, termin na złożenie korekty to 2 miesiące od złożenia zeznania podatkowego.

     Jak złożyć korektę PIT? W zależności od tego, który formularz powinniśmy złożyć, w punkcie "Miejsce i cel składania zeznania" trzeba zaznaczyć kwadrat 2 - korekta zeznania. Cały formularz trzeba wypełnić tak samo jak złożony wcześniej. Z wyjątkiem oczywiście błędu, który został popełniony we wcześniejszym zeznaniu i który teraz naprawiamy. Do prawidłowego PIT trzeba jeszcze dołączyć uzasadnienie przyczyn korekty zeznania rocznego. Dodatkowo trzeba pamiętać, że w przypadku gdy w złożonym pierwotnie zeznaniu podatkowym wykazaliśmy zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłaciliśmy zadeklarowany podatek albo wykazaliśmy nadpłatę w wysokości mniejszej od należnej, to trzeba dołączyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Taki wniosek można złożyć w piśmie uzasadniającym korektę. We wniosku trzeba określić kwotę nadpłaty.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

3 maja 2009


Biznesplan Biznesplan
Harvard Business Press
Oryginalne pomysły, profesjonalne narzędzia, klarowne wizje! Każde przedsięwzięcie biznesowe wymaga konkretnego planu, który pozwalałby zidentyfikować i wykorzystać bardziej lub mniej oczywiste możliwości biznesowe oraz ostrzegałby przed potencjalnymi pułapkami, czyhającymi w przyszłości. Bez względu na to, czy startujesz z nową firmą, otwierasz kolejną linię produkcyjną czy zabierasz się za następny projekt — Twój dobrze przygotowany biznesplan będzie dla Ciebie niezastąpioną mapą po trudnym terenie, jakim jest każdy rynek.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej