Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Długie weekendy w 2012 roku

     Jeszcze trwają święta, a przed nami już kolejny długi weekend. Po raz drugi będziemy obchodzić święto Trzech Króli jako dzień wolny od pracy. Ponieważ w 2012 r. przypada ono w piątek, wydłuży wolne od pracy o jeden dzień.

     Na kolejny długi weekend trzeba będzie czekać aż do Wielkanocy - 8 i 9 kwietnia. Za to w dniach 1 i 3 maja można zaplanować długi weekend. W tym roku będą to wtorek i czwartek, więc biorąc trzy dni urlopu (poniedziałek, środę i piątek) można zyskać aż dziewięć dni wolnego. Potem 7 czerwca będzie Boże Ciało i wystarczy wolne w piątek, żeby uzyskać cztery dni wakacji.

     Piętnasty sierpnia wypada w środę, więc i w tym przypadku można skorzystać z urlopu, żeby przedłużyć wolne od pracy. W listopadzie można liczyć na jeden długi weekend. Wszystkich Świętych wypada w czwartek, więc będzie to dzień wolny od pracy. Z kolei 11 listopada to niedziela, dzień wolny ustawowo od pracy, więc tu specjalnie nie skorzystamy. Dobrze ułożył się natomiast kalendarz w grudniu. Wigilia t będzie w poniedziałek, więc wolne od pracy będą również wtorek i środa.

     Zmiana przepisów w tym roku nie wpłynie zatem na czas pracy. Wprowadzając bowiem nowy dzień świąteczny wolny od pracy, ustawodawca zmienił Kodeks pracy. Co do zasady każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, które przypada w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Jeżeli jednak święto przypada w dniu wolnym dla pracownika, wynikającym z jego rozkładu czasu pracy, to nie obniża tego wymiaru.

     Jeśli więc np. pracownik wykonuje pracę od poniedziałku do piątku i ma wolną sobotę, oznacza to, iż sobotnie święto nie obniży jego wymiaru czasu pracy (takie zasady obowiązywały do końca 2010 r.). Tak samo dla pracownika, który pracuje w soboty, a ma wolny poniedziałek, święto które przypadnie właśnie w poniedziałek, również nie obniży jego czasu pracy. Będzie on musiał normalnie w sobotę przyjść do pracy.

     Czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciotygodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym, który nie powinien z kolei przekraczać czterech miesięcy. To podstawowa definicja czasu pracy; jest ona odpowiednio modyfikowana w zależności od systemu czasu pracy konkretnego pracownika. Przykładowo praca polegająca na pilnowaniu mienia i ochronie osób może być wydłużona aż do 24 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym jednego miesiąca. Natomiast przy weekendowym systemie czasu pracy jest ona wykonywana wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. Zatem w tym przypadku praca w dni wolne od pracy dla pracowników jest zasadą.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest aplikantem radcowskim


Tekst pochodzi z Tygodnika

2 stycznia 2012


Jak lepiej zarabiać. Metody milionera Jak lepiej zarabiać. Metody milionera
Steven K. Scott
Masz pasję. Budujesz dzieło swojego życia. Codziennie dokonujesz ważnych odkryć. Dostrzegasz więcej, niż ludzie wokół Ciebie. I czujesz, że moc jest z Tobą. Oto stan ducha, w jakim człowiek dokonuje rzeczy niemożliwych. Nieważne z czym zaczynasz i czy los uśmiechał się do Ciebie. Liczy się jedno: Twoje monumentalne marzenie i to, czy jesteś gotów się dla niego poświęcić... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej