Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Dodatek pielęgnacyjny

     Rencista albo emeryt, któremu ZUS wypłaca świadczenie, może starać się o dodatek pielęgnacyjny. Warunkiem uzyskania prawa do niego jest orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. To dodatkowe 173,10 zł miesięcznie. Po ukończeniu 75 lat prawo do dodatku pielęgnacyjnego ZUS przyznaje emerytom z urzędu.

     Prawo do emerytury z zasady nie ma związku ze zdolnością lub niezdolnością do pracy. Jeżeli spełniamy warunki - między innymi odpowiedni staż pracy - ZUS przyzna prawo do emerytury. Wtedy w każdym czasie możemy zwrócić się do ZUS o ustalenie prawa do dodatku pielęgnacyjnego. ZUS wyznaczy termin badania przez lekarza orzecznika i w zależności od tego, jakie orzeczenie wyda lekarz orzecznik, ZUS przyzna lub odmówi prawa do dodatku pielęgnacyjnego.

     Kiedy o dodatek może starać się rencista? Rodzaj renty ZUS ustala w zależności od rodzaju niezdolności do pracy. O tym decyduje lekarz orzecznik ZUS. Jeżeli mamy np. prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, to możemy zwrócić się o ustalenie prawa do dodatku pielęgnacyjnego. Taki wniosek będzie w przypadku rencistów oznaczał ponowne badanie przez lekarza orzecznika. Może on zmienić rodzaj niezdolności do pracy. Może okazać się, że po badaniu lekarza orzecznika osoba całkowicie niezdolna do pracy, okaże się częściowo niezdolna do pracy. W tym przypadku prawa do dodatku pielęgnacyjnego nie otrzymamy, a wysokość renty zostanie zmniejszona - bo w tym przypadku wynosi ona 75% pełnej renty.

     Zawsze jednak można odwołać się do sądu. Postępowanie przed sądem jest bezpłatne, a o prawie do dodatku będzie decydował biegły lekarz sądowy wyznaczony przez sąd.

     Aby otrzymać dodatek, trzeba zacząć od lekarza, który wypełni zaświadczenia o stanie zdrowia - ZUS N-9. Taki formularz jest na stronie internetowej ZUS - www.zus.pl albo w każdym ZUS. Zaświadczenie może wypełnić lekarz pierwszego kontaktu, który nas leczy, a np. jeżeli przechodzimy specjalistyczne leczenie - lekarz, który je prowadzi. Zaświadczenie trzeba zanieść do swojego ZUS, warto dołączyć pełną dokumentację medyczną, która pokazuje nasz stan zdrowia. Na jej podstawie lekarz orzecznik wyda orzeczenie. Pomocne jest również wskazanie szpitali, poradni, sanatoriów, w których leczyliśmy się albo leczymy. W razie wątpliwości lekarz może zwrócić się do takiej jednostki, żeby skonsultować lub uzupełnić dokumentację medyczną. Nie ma urzędowego wniosku o dodatek pielęgnacyjny. Wystarczy, że na kartce papieru napiszemy swoje dane i wniosek o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego do renty lub emerytury oraz nr świadczenia, które otrzymujemy z ZUS.

    Lekarz wezwie nas na badanie. Powiadomienie otrzymamy pocztą. Jeżeli stan zdrowia nie pozwala przyjechać do ZUS albo np. w terminie kiedy zostało wyznaczone badanie będziemy w szpitalu, trzeba szybko powiadomić o tym ZUS. Jeżeli znamy termin przyjęcia do szpitala, wyjazdu do sanatorium albo stan zdrowia nie pozwala na wychodzenie z domu, warto poinformować o tym ZUS już we wniosku. Jeżeli z powodu stanu zdrowia nie możemy przyjechać do ZUS, to lekarz orzecznik badanie przeprowadzi w naszym domu, natomiast w pozostałych przypadkach ZUS wyznaczy termin badania przed albo po powrocie z leczenia.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

21 czerwca 2009


Jak lepiej zarabiać. Metody milionera Jak lepiej zarabiać. Metody milionera
Steven K. Scott
Masz pasję. Budujesz dzieło swojego życia. Codziennie dokonujesz ważnych odkryć. Dostrzegasz więcej, niż ludzie wokół Ciebie. I czujesz, że moc jest z Tobą. Oto stan ducha, w jakim człowiek dokonuje rzeczy niemożliwych. Nieważne z czym zaczynasz i czy los uśmiechał się do Ciebie. Liczy się jedno: Twoje monumentalne marzenie i to, czy jesteś gotów się dla niego poświęcić... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 ted: 15.08.2010, 19:51
  nareszcie porządny artykuł o uzyskaniu dodatku pielęgnacyjnego....straciłem pół dnia aby uzyskac porządną informację
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej