Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Zasiłek pielęgnacyjny

    Tydzień temu omówiliśmy dodatek pielęgnacyjny. Podobny cel ma zasiłek pielęgnacyjny. Pokrywa część kosztów związanych z leczeniem, rehabilitacją i przystosowaniem dziecka niepełnosprawnego. Jednak obydwa świadczenia kierowane są do innych grup osób, są wypłacane przez inne urzędy i inna jest ich wysokość. Zasiek pielęgnacyjny to 153 zł miesięcznie, a dodatek pielęgnacyjny - 173,10 zł.

     Podstawowym warunkiem ubiegania się o pomoc dla dziecka niepełnosprawnego jest uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Ten dokument przyda się również w innych przypadkach, np. przy staraniu się o pomoc z PFRON. Orzeczenia wydają Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Tam trzeba uzyskać orzeczenie, żeby móc starać się o pomoc na dziecko. Orzeczenie o niepełnosprawności jest wydawane dla dzieci, które nie ukończyły 16 lat, a w pozostałych przypadkach - orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

     Kto spełnia warunki? O zasiłek pielęgnacyjny może starać się rodzic, opiekun prawny dziecka niepełnosprawnego albo sama osoba niepełnosprawna, jeżeli jest pełnoletnia. Do 16 roku życia zasiłek otrzymamy na każde dziecko niepełnosprawne, które ma orzeczenie o niepełnosprawności. Po ukończeniu 16 lat przysługuje on osobie, która ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i osobie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli ta niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21 lat. Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego mają również osoby starsze po ukończeniu 75 lat, które nie mają prawa do emerytury. W przypadku zasiłku pielęgnacyjnego nie ma znaczenia dochód rodziny.

     Gdzie złożyć wniosek? Razem z orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności trzeba udać się do ośrodka pomocy społecznej albo urzędu gminy, tam też są dostępne formularze wniosku. W przypadku osób, które uzyskały orzeczenie o niepełnosprawności po raz pierwszy, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje od miesiąca, w którym został złożony wniosek o wydanie orzeczenia. Jednak wniosek trzeba złożyć w ciągu trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności. Natomiast w przypadku kolejnego orzeczenia, które jest kontynuacją poprzedniego, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia. Tak jest pod warunkiem, że wniosek o zasiłek pielęgnacyjny zostanie złożony w ciągu miesiąca od utraty poprzedniego orzeczenia i 3 miesięcy od wydania orzeczenia.

     Kto nie otrzyma zasiłku? Osoby, które pracują za granicą i tam otrzymują już świadczenia związane z niepełnosprawnością dziecka nie mają prawa do zasiłku pielęgnacyjnego w Polsce. Tak samo pomoc nie przysługuje na dziecko, które znajduje się np. w domu pomocy społecznej i ma zapewnioną całodobową opiekę.

     Kwota zasiłku pielęgnacyjnego jest zwolniona z podatku. To oznacza, że urząd nie potrąca zaliczki na podatek od wypłaconego zasiłku. Co za tym idzie nie powiększa kwoty przychodu w rozliczeniu rocznym i nie wykazuje jej w rozliczeniu.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

28 czerwca 2009


Zwycięzcy nie oszukują Zwycięzcy nie oszukują
Jon M. Huntsman
Nie znajdziesz tu pustosłowia ani utartych frazesów. Każda rada, jaką daje Ci autor, jest poparta jego czynem. Jon Huntsman jako jeden z nielicznych ludzi prezydenta Nixona nie został oskarżony w sprawie Watergate - wycofał się z Białego Domu, widząc panujące tam zepsucie. Kiedy natomiast tajlandzcy urzędnicy zażądali łapówki, wycofał się z wielomilionowej inwestycji... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej