Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Zasiłki rodzinne

     W styczniu 2009 r. została znowelizowana ustawa o świadczeniach rodzinnych. Jednym z nowych rozwiązań jest zmiana okresu zasiłkowego. Od 2009 r. okres zasiłkowy jest liczony od listopada do października następnego roku. To oznacza, że z wnioskiem o świadczenia rodzinne nie trzeba się spieszyć. Wnioski na nowy okres zasiłkowy gminy i ośrodki pomocy społecznej zaczną przyjmować od września. Ta data ma znaczenie, Łdyta Pisarczyk ponieważ w przypadku wniosku złożonego do 30 września 2009 r. mamy gwarancję wypłaty zasiłków za listopad w listopadzie. W przypadku wniosków złożonych w październiku lub listopadzie pierwszą wypłatę otrzymamy najpóźniej do końca grudnia 2009 r.

     Nowelizacja wydłużyła obecny okres zasiłkowy. Wyjątkowo trwa on od 1 września 2008 r. do 31 października 2009 r. Czyli osoby, które wnioski złożyły w ubiegłym roku, świadczenia będą otrzymywały do października. Nie trzeba w związku z tym składać nowego wniosku o świadczenia rodzinne na wrzesień i październik. Osoby uprawnione do dodatku w związku z rozpoczęciem roku szkolnego przez dziecko ten dodatek bez składania kolejnego wniosku otrzymają również we wrześniu tego roku.

     Zmiana okresu zasiłkowego ma również taki skutek, że kwoty dochodu rodziny, od których zależy prawo do świadczeń, nie zostaną znowelizowane we wrześniu, tylko będą obowiązywały nie wcześniej niż od listopada 2009 r. Co trzy lata jest przeprowadzana obowiązkowa waloryzacja tych kwot. Teraz przypada ona właśnie na 2009 r. Obecnie kryterium dochodowe jest ustalone na bardzo niskim poziomie. Na jednego członka rodziny dochód nie może przekroczyć 504 zł. W trochę lepszej sytuacji są rodziny, które wychowują niepełnosprawne dziecko. Tam dochód nie może przekroczyć 583 zł na jedną osobę. Nie są to duże kwoty i w przypadku rodzin trudne do spełnienia.

     O jakie świadczenia mogą starać się rodziny wychowujące dzieci? Przede wszystkim na zasiłek rodzinny. Kwoty zasiłku zależą od wieku dziecka. I tak na dziecko do piątego roku życia miesięczny zasiłek wynosi 44 zł. Na dziecko w wieku między piątym a 18. rokiem życia - 56 zł; na starsze dzieci - 65 zł. Od spełnienia warunków do zasiłku rodzinnego jest uzależnione prawo do pozostałych świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wyjątek stanowi jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowe, oraz zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne, których podstawą przyznania jest niepełnosprawność. Jeżeli okaże się, że prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje, to rodzina może uzyskać jeszcze dodatki z tytułu: urodzenia dziecka, opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego oraz podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.

     Gdzie starać się o świadczenia rodzinne? Ustalaniem prawa i wypłatą świadczeń zajmują się gminy. W praktyce zadania te większe gminy przekazują ośrodkom pomocy społecznej. Tak jest np. w Warszawie. W mniejszych miejscowościach wnioski składa się właśnie w gminie.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

26 lipca 2009


Jak lepiej zarabiać. Metody milionera Jak lepiej zarabiać. Metody milionera
Steven K. Scott
Masz pasję. Budujesz dzieło swojego życia. Codziennie dokonujesz ważnych odkryć. Dostrzegasz więcej, niż ludzie wokół Ciebie. I czujesz, że moc jest z Tobą. Oto stan ducha, w jakim człowiek dokonuje rzeczy niemożliwych. Nieważne z czym zaczynasz i czy los uśmiechał się do Ciebie. Liczy się jedno: Twoje monumentalne marzenie i to, czy jesteś gotów się dla niego poświęcić... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 EMILIA: 25.11.2009, 20:00
 NIE WSPOMNIAŁA PANI, ŻE OD LISTOPADA 2009 ULEGAJĄ ZMIANIE STAWKI ZASIŁKU RODZINNEGO... NA DZIECKO DO 5 ROKU ŻYCIA - 68PLN, OD 5 DO 18 - 91PLN, A OD 18 LAT - 98PLN!!!!
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej