Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
ZUS podwyższy emeryturę

     Od 1 stycznia 2009 r. ZUS podwyższa emerytury osobom, które nie mogły udowodnić, w jakiej wysokości otrzymywały wynagrodzenie, a ZUS za ten okres przyjmował 0 zł. Nie pomagały zeznania świadków. Nie wystarczyło też świadectwo pracy, potwierdzające okres pracy. Jeżeli nie ma dowodów, to nie ma zarobków. Osoby, które nie poddały się, odwoływały się do sądu. I sąd często przyznawał im rację.

     Teraz w sytuacji, gdy osoba nie może udowodnić wysokości wynagrodzenia, nowe przepisy zobowiązują ZUS do przyjęcia w to miejsce minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oczywiście, nie zawsze będzie to wynagrodzenie, które rzeczywiście otrzymywaliśmy, ale nie będzie to już kwota 0 zł. Przepis jest bardzo ważny, ponieważ ma duży wpływ na wysokość emerytury. Dotyczy tylko osób, które pracowały na umowę o pracę. Czyli nadal nie mogą liczyć na zwiększenie świadczenia emerytury ci, którzy pracowali np. na umowę zlecenia.

     Sytuacja osób, które dopiero złożą wniosek o emeryturę, jest najlepsza. Nie muszą się już martwić, bo ZUS sam w miejsce brakującego wynagrodzenia wliczy minimalne wynagrodzenie. Oczywiście nadal trfeba udowodnić zatrudnienie i wymiar czasu pracy. Cały czas jest jednak duża grupa osób, które już otrzymują zaniżone emerytury.

     Nowe przepisy też mają znaczenie dla tych osób. Jednak muszą same zgłosić się do ZUS i złożyć wniosek o ponowne ustalenie podstawy wymiaru emerytury. Na razie nie ma wzoru wniosku o przeliczenie emerytury z powodu zaniżenia zarobków. Wystarczy, że we wniosku zwrócimy się o przyjęcie minimalnego wynagrodzenia w miejsce zerowej kwoty, którą wcześniej przyjął ZUS. Dodatkowo warto napisać, z jakiego powodu nie możemy udowodnić zarobków, np. zakład pracy już nie istnieje. Taki wniosek ZUS ma obowiązek rozpatrzyć i wydać decyzję.

     Ile mamy czasu? Ustawa przyjęła, że w każdej chwili można złożyć taki wniosek. Nie ma terminu końcowego. Jednak jeżeli wniosek złożymy do końca 2009 r., to ZUS podwyższy emeryturę i wyrówna ją od stycznia 2009 r. Zawsze będzie to kwota wyrównania bez odsetek. Wniosek złożony po tym terminie ZUS też rozpatrzy, ale emeryturę w nowej wysokości będzie wypłacał od miesiąca, w którym został złożony wniosek.

     A co z osobami, które otrzymują inne świadczenia z ZUS? Na takich samych zasadach o podwyższenie świadczenia mogą starać się renciści oraz osoby, którym ZUS wyliczył już kapitał początkowy. Przy kapitale początkowym zadbanie o jego prawidłowe wyliczenie ma wpływ na wysokość przyszłej emerytury.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

4 stycznia 2009


Jak lepiej zarabiać. Metody milionera Jak lepiej zarabiać. Metody milionera
Steven K. Scott
Masz pasję. Budujesz dzieło swojego życia. Codziennie dokonujesz ważnych odkryć. Dostrzegasz więcej, niż ludzie wokół Ciebie. I czujesz, że moc jest z Tobą. Oto stan ducha, w jakim człowiek dokonuje rzeczy niemożliwych. Nieważne z czym zaczynasz i czy los uśmiechał się do Ciebie. Liczy się jedno: Twoje monumentalne marzenie i to, czy jesteś gotów się dla niego poświęcić... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej