Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Pod nieobecność rodziców

     Okoliczności zmuszają czadami rodziców do pozostawienia dziecka pod opieką innych osób. Może być to spowodowane albo chorobą i pobytem w szpitalu, albo wyjazdem rodziców np. za granicę do pracy. Najczęściej na czas nieobecności rodzice opiekę nad dzieckiem powierzają dziadkom, ale może to być również inna osoba niespokrewniona z dzieckiem.

     Rodzice, jeżeli muszą powierzyć komuś opiekę nad dzieckiem, zazwyczaj wybierają osobę, do której mają zaufanie. Dlatego warto zastanowić się nad zabezpieczeniem możliwości działania opiekuna oraz ochrony praw dziecka. Najczęściej w trakcie nieobecności rodziców, zwłaszcza krótkiej, nic się nie dzieje. Jednak nie można wykluczyć sytuacji np. kiedy dziecko trafi do szpitala, kiedy trzeba podjąć decyzję w sprawie nauki, leczenia, wyjazdu z klasą. Takie decyzje wymagają zgody obojga rodziców sprawujących władzę rodzicielską.

     Decyzję w sprawie dziecka, kiedy na miejscu nie ma rodziców, powinien podjąć opiekun, ale pod warunkiem, że będzie miał takie upoważnienie. Dlatego warto, zwłaszcza przed dłuższą nieobecnością, zadbać o takie upoważnienie.

     Opiekunem prawnym dziecka są albo rodzice, albo osoby, którym sąd dla nieletnich powierzył opiekę.

     Taką możliwość daje Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Można wystąpić do sądu dla nieletnich o wydanie zaświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Taką okolicznością może być "przemijająca przeszkoda ze strony rodziców", np. ich długotrwały wyjazd za granicę. Rodzice w tym przypadku część swoich uprawnień przekażą opiekunowi. To nie oznacza, że tracą władzę rodzicielską, nadal są rodzicami i nadal podejmowanie ważnych decyzji w prawie dziecka należy do nich, a jeżeli oni nie mogą tego zrobić, decyzja należy do sądu.

     To jedna z możliwości. Inna możliwość, zwłaszcza w przypadku krótkiej nieobecności rodziców, to udzielenie notarialnego pełnomocnictwa dla opiekuna. Rodzice mogą u notariusza sporządzić takie pełnomocnictwo dla opiekuna dziecka. Ten dokument jest podstawą do podejmowania decyzji dotyczących dziecka w zakresie w nim określonym. O kształcie uprawnień opiekuna decydują rodzice, mogą zadecydować, że do podjęcia określonych decyzji w sprawie dziecka potrzebna jest ich zgoda.

     Z reguły w trakcie nieobecności rodziców nie dochodzi do sytuacji, kiedy niezwłocznie trzeba podjąć ważne dla dziecka decyzje. Zwłaszcza jeżeli nieobecność jest krótka. Poza tym można skontaktować się z rodzicami, np. telefonicznie. Jednak życie jest na tyle bogate, że trudno wykluczyć i takie sytuacje.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

11 październik 2009


Jak lepiej zarabiać. Metody milionera Jak lepiej zarabiać. Metody milionera
Steven K. Scott
Masz pasję. Budujesz dzieło swojego życia. Codziennie dokonujesz ważnych odkryć. Dostrzegasz więcej, niż ludzie wokół Ciebie. I czujesz, że moc jest z Tobą. Oto stan ducha, w jakim człowiek dokonuje rzeczy niemożliwych. Nieważne z czym zaczynasz i czy los uśmiechał się do Ciebie. Liczy się jedno: Twoje monumentalne marzenie i to, czy jesteś gotów się dla niego poświęcić... » zobacz więcej


      Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
Daj plusika:
[ Strona główna ]
Miłość czy MIŁOŚĆ? Czyli sztuka chodzenia ze sobą Miłość czy MIŁOŚĆ? Czyli sztuka chodzenia ze sobą
Katarzyna Jarosz, Tomasz Jarosz
Jest tak wiele pytań na temat miłości, które zadajesz sobie codziennie. Czy czasami masz wrażenie, że te pytania są bez odpowiedzi? Mamy dla Ciebie rozwiązanie... » zobacz więcej
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2015 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej