Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Dodatkowy urlop macierzyński i ojcowski

     Od 1 stycznia 2010 r. rodzice uzyskają prawo do 2 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jeżeli przy jednym porodzie urodzą się co najmniej bliźniaki, rodzice mają prawo do 3 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Prawo takie przysługuje, jeżeli 1 stycznia 2010 r. lub po tej dacie, rodzicom przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego. Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński może złożyć zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Od 1 stycznia 2010 r. ojcowie uzyskają prawo do urlopu ojcowskiego.

     Pracodawca nie musi informować pracownika o możliwości uzyskania dodatkowych uprawnień rodzicielskich. Dlatego to rodzice sami muszą sprawdzić, czy przysługuje im prawo do dodatkowego urlopu i złożyć wniosek u pracodawcy. Pracodawca musi uwzględnić wniosek, jeżeli zostanie on złożony w terminie, czyli co najmniej na 7 dni przed uzyskaniem prawa do urlopu.

     Wymiar podstawowego urlopu macierzyńskiego nie zmienił się i w zależności od liczby urodzonych dzieci wynosi od 20 tygodni do 37 tygodni. Poza tym jednak matka lub ojciec dziecka mogą wystąpić o dodatkowy urlop macierzyński. Warunkiem uzyskania prawa do tego urlopu jest złożenie wniosku na 7 dni przed jego rozpoczęciem. Pracodawca udziela go bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Ten dodatkowy urlop jest kontynuacją udzielonego wcześniej urlopu macierzyńskiego.

     Z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński można wystąpić tylko raz i pracodawca udziela go w wymiarze tygodnio- wym, czyli co najmniej na 7 dni. To od rodziców zależy, czy skorzystają z 1, 2, czy 3 tygodni. Jednak wniosek musi złożyć tylko jedno z rodziców i tylko jeden raz. Pracownik musi to określić we wniosku. Pracodawcy nie mają obowiązku informować pracowników o prawie do dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Dlatego to pracownicy powinni, jeżeli chcą skorzystać z tego uprawnienia, zadbać o złożenie wniosku w terminie.

     To nie jedyna nowość dla młodych rodziców. Od 1 stycznia 2010 r. ojcowie uzyskają prawo do 1 tygodnia urlopu ojcowskiego. Prawo do tego urlopu mają ojcowie dziecka, jeżeli urlop rozpoczną przed upływem 12 miesięcy od urodzenia dziecka. Przepis wchodzi w życie 1 stycznia 2010 r., dlatego prawo do urlopu uzyskają ojcowie, których dzieci urodziły się 7 stycznia 2009 r. lub później. Tak samo jak o dodatkowy urlop macierzyński, ojciec musi złożyć wniosek na 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.

     Prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu ojcowskiego na takich samych zasadach jak biologiczni rodzice uzyskają również rodzice, którzy wystąpili z wnioskiem o adopcję. Wymiar urlopu jest uzależniony od liczby dzieci adoptowanych i wynosi od 1 tygodnia do 3 tygodni. Tak samo dodatkowy urlop uzyskają rodzice, którzy przyjęli dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrew-nionej z dzieckiem. Od 2010 r. ojcom tych dzieci przysługuje również urlop ojcowski w wymiarze do 1 tygodnia.

     Rodzicom w okresie korzystania z dodatkowych urlopów macierzyńskiego i ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński wypłacany ze środków ZUS.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

29 listopad 2009


Zwycięzcy nie oszukują Zwycięzcy nie oszukują
Jon M. Huntsman
Nie znajdziesz tu pustosłowia ani utartych frazesów. Każda rada, jaką daje Ci autor, jest poparta jego czynem. Jon Huntsman jako jeden z nielicznych ludzi prezydenta Nixona nie został oskarżony w sprawie Watergate - wycofał się z Białego Domu, widząc panujące tam zepsucie. Kiedy natomiast tajlandzcy urzędnicy zażądali łapówki, wycofał się z wielomilionowej inwestycji... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 kowal: 03.01.2010, 21:15
 DLACZEGO NIE MOGE ISC NA URLOP SKORO MI SIE DZIECKO URODZILO 5 STYCZNIA 2009 ??????
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej