Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Odśnieżanie chodników

     Chodniki są tak zasypane, że trudno przejść, nie mówiąc o prowadzeniu wózka z dzieckiem, nawet do Kościoła na niedzielną Mszę św. Właściciele nieruchomości zapominają, że mają obowiązek dbać o uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż posesji. Chodnik, który właściciel musi uprzątać, to wydzielona część drogi publicznej służąca dla ruchu pieszego, położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości. To, że chodnik nie należy do właściciela, nie zwalnia go z dbania o utrzymanie go w takim stanie, żeby można było bezpiecznie po nim się poruszać.

     Wyjątkowo, jeżeli na chodniku jest zorganizowany płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych, to właściciel jest zwolniony z uprzątania chodnika znajdującego się bezpośrednio przy nieruchomości. Te obowiązki przejmuje zarządca parkingu. Tak samo jak właściciel nieruchomości, zobowiązanym do dbania o chodnik przylegający do nieruchomości jest współwłaściciel, użytkownik wieczysty oraz jednostka organizacyjna i osoba posiadająca nieruchomość w zarządzie lub użytkowaniu, a także inny podmiot władający nieruchomością. To oznacza, że w przypadku spółdzielni i wspólnot mieszkańców obowiązek utrzymania nieruchomości i chodników, w należytym stanie, należy właśnie do zarządców, a nie poszczególnych mieszkańców. Dbanie o odśnieżenie chodników, to również wydatki. Właściciel nieruchomości sam musi pokryć koszt zakupu piasku, soli, narzędzi do oczyszczania chodnika. Sam dobiera środki, którymi zapewni bezpieczeństwo na chodniku przylegającym do jego nieruchomości. Właściciel ma również obowiązek dbać o nieruchomość, żeby była uporządkowana, w tym odśnieżona. Jeżeli nie będzie należycie dbał o odśnieżenie chodnika i terenu nieruchomości, to musi liczyć się z karą nakładaną przez gminę lub sąd. Najczęściej jest to kara grzywny nakładana przez staż miejską albo pokrycie kosztów odśnieżenia chodnika w zastępstwie właściciela.

     Dodatkowo właściciele nieruchomości, którzy nie dbają o odśnieżenie chodnika, muszą liczyć się z pozwami o odszkodowanie. Tak jest w sytuacji, kiedy przechodzień na nieodśnieżonym chodniku np. złamie nogę. W tym przypadku może on wystąpić do sądu z powództwem przeciwko właścicielowi nieruchomości. Jeżeli sami jesteśmy ofiarami takiego nieszczęśliwego wypadku, warto od razu zadbać o zebranie dokumentów. Jeżeli wezwiemy np. straż miejską, spisze ona protokół wypadku. Dodatkowo, jeżeli na miejsce przyjedzie karetka pogotowia, warto zebrać całą dokumentację związaną z wypadkiem, również późniejszą dokumentację leczenia. Będzie ona dowodem w ewentualnym postępowaniu, jeżeli zdecydujemy się wystąpić o odszkodowanie przeciwko właścicielowi nieruchomości.

     Jeżeli wypadek zdarzy się nam na przystanku autobusowym, to odpowiedzialność ponosi przedsiębiorstwo przewozowe i przeciwko niemu należy kierować pozew. A jeżeli do wypadku dojdzie na jezdni, z pozwem należy wystąpić przeciwko zarządcy drogi. Właściciel nieruchomości przylegającej do przystanku lub bezpośrednio do jezdni nie ponosi odpowiedzialności za taki wypadek.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

17 stycznia 2010


Jak lepiej zarabiać. Metody milionera Jak lepiej zarabiać. Metody milionera
Steven K. Scott
Masz pasję. Budujesz dzieło swojego życia. Codziennie dokonujesz ważnych odkryć. Dostrzegasz więcej, niż ludzie wokół Ciebie. I czujesz, że moc jest z Tobą. Oto stan ducha, w jakim człowiek dokonuje rzeczy niemożliwych. Nieważne z czym zaczynasz i czy los uśmiechał się do Ciebie. Liczy się jedno: Twoje monumentalne marzenie i to, czy jesteś gotów się dla niego poświęcić... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej