Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
ZUS przelicza świadczenia

     Do końca grudnia 2009 r. osoby, które mają zaniżoną emeryturę lub rentę, powinny złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia. Chodzi o te osoby, którym ZUS zaniżył świadczenie, ponieważ nie mogły udokumentować zarobków.

     Od stycznia 2009 r. ZUS na wniosek emeryta/rencisty zamiast zerowych zarobków przyjmuje wynagrodzenie minimalne. Dotyczy to osób, które były zatrudnione na umowę o pracę i np. z powodu likwidacji zakładu pracy nie mogą wykazać żadnych zarobków za ten okres pracy.

     Dlaczego wniosek warto złożyć do końca grudnia? Jeżeli zostanie on złożony do końca grudnia, to ZUS przeliczy świadczenie i wyrówna go od stycznia 2009 r. Wniosek o przeliczenie świadczenia można również złożyć po 31 grudnia 2009 r. Jednak w tym przypadku ZUS nie cofnie się z wyrównaniem świadczenia. Będzie wypłacał je w nowej wysokości od miesiąca złożenia wniosku.

     Do tej pory, jeżeli nie udowodniliśmy wynagrodzenia za 10 kolejnych lat lub 20 lat z całego okresu pracy zawodowej, to lata, za których nie udokumentowaliśmy, ZUS przyjmuje "0 zł". Równocześnie ten rok pracy bierze pod uwagę przy wyliczaniu wysokości do świadczenia. Potem na podstawie wynagrodzenia z 10 lat ZUS ustala wskaźnik wysokości podstawy wymiaru, czyli ustala procent uzyskanego przez nas wynagrodzenia, z obowiązującego w danym roku przeciętnego wynagrodzenia krajowego. To jeden z elementów emerytury/renty. Tak wygląda to w przypadku, kiedy udokumentowaliśmy wynagrodzenie za pełne 10 lat i tak samo, jeżeli udokumentowaliśmy tylko za jeden rok. Zawsze ZUS ustala na podstawie 10 lat relację naszego wynagrodzenia do wynagrodzenia przeciętnego krajowego. Wiadomo, jakie tutaj mogą być różnice. Wiele osób, mimo że miały dużo lat pracy, np. 25 czy 30, otrzymało najniższą emeryturę czy rentę.

     ZUS na nasz wniosek jeszcze raz przeliczy świadczenie i w latach, kiedy nie udało się zgromadzić dokumentów potwierdzających wynagrodzenie, a mamy np. świadectwo pracy, przyjmie kwotę minimalnego wynagrodzenia proporcjonalnie do wymiaru czasu i okresu, kiedy podlegaliśmy ubezpieczeniom.

     Przeliczenie wysokości świadczenia dotyczy również repatriantów i osób, które będą miały ustalane świadczenia na nowych zasadach. W obydwu przypadkach dla repatriantów i przy ustalaniu kapitału początkowego ZUS w zastępstwie przyjmuje minimalne wynagrodzenie. Osoby, które o emeryturę lub rentę starały się po 31 grudnia 2008 r. nie muszą składać w tej sprawie dodatkowych wniosków. Od 1 stycznia 2009 r. ZUS, przy ustalaniu prawa do świadczeń, z urzędu uwzględnia zamiast zerowego wynagrodzenia - minimalne wynagrodzenie.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

6 grudnia 2009


Jak lepiej zarabiać. Metody milionera Jak lepiej zarabiać. Metody milionera
Steven K. Scott
Masz pasję. Budujesz dzieło swojego życia. Codziennie dokonujesz ważnych odkryć. Dostrzegasz więcej, niż ludzie wokół Ciebie. I czujesz, że moc jest z Tobą. Oto stan ducha, w jakim człowiek dokonuje rzeczy niemożliwych. Nieważne z czym zaczynasz i czy los uśmiechał się do Ciebie. Liczy się jedno: Twoje monumentalne marzenie i to, czy jesteś gotów się dla niego poświęcić... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej