Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Różne wymiary becikowego

     Medialna wrzawa o zmianach w nowych przepisach na temat becikowego spowodowała wiele napięcia. I rzeczywiście - zmiana jest zasadnicza. Wiadomo już, że nie obowiązuje ubiegłoroczny przepis, który nakazywał kobiecie w ciąży zgłosić się do lekarza przed upływem 10 tygodnia ciąży. Wystarczy być u lekarza raz w czasie ciąży. Niemniej jednak do wniosku o becikowe trzeba dołączyć zaświadczenie od lekarza. W zaświadczeniu lekarz prowadzący ciążę - lub odpowiednio kwalifikowana położna - potwierdzają, że kobieta w ciąży zgłosiła się pod opiekę medyczną i że przynajmniej raz w czasie ciąży kobietę i dziecko przebadano. Wniosek o becikowe razem z zaświadczeniem lekarskim trzeba złożyć w urzędzie gminy/ośrodku pórnocy społecznej.

     Rodzice w zależności od ich sytuacji materialnej mają prawo nawet do 3 rodzajów becikowego. Pierwszy to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia żywego dziecka. Kwota zapomogi wynosi 1000 zł i przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka - niezależnie od wysokości ich dochodów. Wniosek trzeba złożyć przed ukończeniem przez dziecko 12 miesięcy. W przypadku dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego, wniosek trzeba złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia, jednak nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Zapomoga nie przysługuje, jeżeli spóźnimy się ze złożeniem wniosku w terminie, albo kobieta nie otrzyma zaświadczenia od lekarza o pozostawaniu pod opieką medyczną. Prawa do zapomogi nie ma również osoba, która otrzymała za granicą świadczenie w związku z urodzeniem się dziecka.

     Drugi rodzaj becikowego to dodatek z tytułu urodzenia dziecka - również 1000 zł. Prawo do tego becikowego jest uzależnione od sytuacji materialnej rodziny i przysługuje tym rodzinom, które mają prawo do zasiłku rodzinnego: w przeliczeniu na członka rodziny dochód nie przekracza 504 zł albo 584 zł (tak jest jeżeli członkiem rodziny jest niepełnosprawne dziecko lub z orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności). Dodatek przysługuje również opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli nie otrzymali go wcześniej rodzice albo opiekun prawny. Wniosek trzeba złożyć przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia i dołączyć do niego zaświadczenie od lekarza, że kobieta w ciąży w trakcie jej trwania zgłosiła się do lekarza. Zaświadczenia od lekarza nie muszą dołączać opiekunowie prawni i faktyczni.

     Ustawa o świadczeniach rodzinnych upoważnia również rady gminy do przyznania rodzicom własnego becikowego - jednorazowej zapomogi w związku z urodzeniem dziecka. W tym przypadku prawo do becikowego i zasady jego przyznawania określa rada gminy. Nie wszystkie gminy przewidują pomoc dla młodych rodziców. Dlatego rodzice powinni dowiedzieć się, czy przysługują im z gminy takie świadczenia.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

28 marca 2010


Jak lepiej zarabiać. Metody milionera Jak lepiej zarabiać. Metody milionera
Steven K. Scott
Masz pasję. Budujesz dzieło swojego życia. Codziennie dokonujesz ważnych odkryć. Dostrzegasz więcej, niż ludzie wokół Ciebie. I czujesz, że moc jest z Tobą. Oto stan ducha, w jakim człowiek dokonuje rzeczy niemożliwych. Nieważne z czym zaczynasz i czy los uśmiechał się do Ciebie. Liczy się jedno: Twoje monumentalne marzenie i to, czy jesteś gotów się dla niego poświęcić... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej