Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Niższe składki ZUS

     Już po 3 miesiącach ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorca ma prawo do zasiłku chorobowego z ZUS. Ubezpieczenie przedsiębiorcy, tak samo jak np. zleceniobiorcy, jest dobrowolne. Nie każdy może zgłosić się do tego ubezpieczenia. Warunkiem zgłoszenia jest równoczesne obowiązkowe podleganie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Ubezpieczenie chorobowe to co miesiąc dodatkowa składka do ZUS. Wynosi ona 46,94 zł.

     To dodatkowe pieniądze. Jednak w przypadku choroby tylko ubezpieczenie chorobowe uprawnia do zasiłku chorobowego z ZUS.

     Co ważne, prawo do zasiłku chorobowego przedsiębiorca uzyska, jeżeli zachoruje nie wcześniej niż w 91 dniu ubezpieczenia. Do okresu wyczekiwania ZUS wliczy poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa miedzy nimi nie przekroczyła 30 dni. Ma to znaczenie, ponieważ w przypadku przedsiębiorców składki muszą być opłacane w terminie i w pełnej wysokości. Nawet jednodniowe spóźnienie powoduje, że ZUS wyłącza przedsiębiorcę z tego ubezpieczenia. W tym przypadku pozostaje tylko złożenie wniosku o przywrócenie terminu na opłacenie składek. Niestety, jest to decyzja uznaniowa. Jeżeli ZUS się nie zgodzi, od nowa trzeba zgłosić się do ubezpieczenia i od nowa czekać 90 dni na prawo do zasiłku chorobowego.

     Dodatkowa korzyść dla przedsiębiorcy. W ZUS co miesiąc trzeba opłacać składki w pełnej wysokości, od 1 kwietnia to w sumie 840,75 zł. Zwolnić przedsiębiorcę może właśnie zwolnienie lekarskie, ale nie w każdym przypadku. Tylko jeżeli równocześnie otrzyma z ZUS zasiłek chorobowy za okres zwolnienia lekarskiego.

     Jak naliczyć składki w takim przypadku? Podstawę naliczenia składek trzeba podzielić przez liczbę dni miesiąca, w kwietniu - 30 dni i pomnożyć przez liczbę dni ubezpieczenia w miesiącu. Czyli pomniejszoną o okres zwolnienia lekarskiego. Przy 7-dniowym zwolnieniu lekarskim kwota składek na ubezpieczenie dla przedsiębiorcy to 693,30 zł.

     Jak uzyskać zasiłek chorobowy? Zwolnienie trzeba zanieść do ZUS w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Dostarczenie zwolnienia po tym terminie powoduje, że ZUS zmniejszy o 25% kwotę dziennego zasiłku. Po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego ZUS sprawdzi, czy mamy wystarczający okres ubezpieczenia chorobowego i czy przysługuje nam zasiłek. Jeżeli tak to w ciągu 30 dni otrzymamy z ZUS zasiłek. Taki jest termin na jego wypłatę. Jeżeli nie, albo dodatkowo trzeba coś jeszcze wyjaśnić, to powiadomi nas o tym.

     Co ważne, brak zasiłku to brak możliwości pomniejszenia kwoty składek wpłacanych do ZUS. Konsekwencją jest wyłączenie z ubezpieczenia chorobowego, a co więcej - nieopłacone składki trzeba zapłacić z odsetkami.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

19 kwietnia 2009


Zwycięzcy nie oszukują Zwycięzcy nie oszukują
Jon M. Huntsman
Nie znajdziesz tu pustosłowia ani utartych frazesów. Każda rada, jaką daje Ci autor, jest poparta jego czynem. Jon Huntsman jako jeden z nielicznych ludzi prezydenta Nixona nie został oskarżony w sprawie Watergate - wycofał się z Białego Domu, widząc panujące tam zepsucie. Kiedy natomiast tajlandzcy urzędnicy zażądali łapówki, wycofał się z wielomilionowej inwestycji... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 halina: 02.05.2010, 08:44
 racja........................
 zygzyg: 19.12.2009, 00:49
 Zupełnie jak bym słyszał urzędnika ZUSu, czyli ble ble ble - zwykłe chciejstwo nie mające prawnego uwarunkowania. Przedsiębiorca też człowiek i ma prawo zachorować nawet w dniu zgłoszenia do ubezpieczenia - bo choroba nie człowiek, czekać nie potrafi. Jest to bardzo dowolna interpretacja aktów prawnych (których w artykule zabrakło, bo faktycznie ich nie ma) dodatkowo pisana w pośpiechu, lub... na zamówienie.
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej