Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Rolnicy - przedsiębiorcy

     Termin na złożenie w KRUS zaświadczenia z urzędu skarbowego o wysokości podatku za 2009 r. mija 31 maja 2010 r. Obowiązek ten dotyczy rolników - przedsiębiorców, którzy chcą kontynuować ubezpieczenie w KRUS.

     Prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej to tytuł do ubezpieczeń społecznych w ZUS. To oznacza, że przedsiębiorca musi co miesiąc odprowadzać do ZUS składki w wysokości 839,06 zł (łącznie z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym). Wyjątkowo dla osób, które rozpoczynają działalność, składki przez pierwsze 24 miesiące wynoszą 343,83 zł.

     To samo ubezpieczenie w KRUS cały czas jest znacznie niższe - 516 zł kwartalnie (jeżeli gospodarstwo rolne nie przekracza 50 ha). Rolnicy, którzy prowadzą pozarolniczą działalność, mogą kontynuować ubezpieczenie w KRUS. Muszą spełnić jednak dodatkowe warunki.

     Kontynuować ubezpieczenie w KRUS może rolnik, jeżeli złoży w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia działalności oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia, nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub w dziale specjalnym. Dodatkowo rolnik nie może być pracownikiem ani pozostawać w stosunku służbowym i nie może mieć ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Ponadto kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza określonej wysokości: za 2009 r. - 2 835 zł, a w 2010 r. - 2 863 zł.

    Po zakończeniu roku kalendarzowego i rozliczeniu się z urzędem skarbowym rolnik przedsiębiorca ma obowiązek do 31 maja dostarczyć do KRUS zaświadczenie z urzędu skarbowego o kwocie należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy. Jeżeli należny podatek za poprzedni rok kalendarzowy nie przekroczył określonej kwoty - rolnik może kontynuować ubezpieczenie w KRUS. Jeżeli do 31 maja nie złoży zaświadczenia w KRUS albo jeżeli kwota należnego podatku przekroczy określony limit, ubezpieczenie w KRUS ustaje z końcem maja. To oznacza, że rolnik przedsiębiorca od 1 czerwca ma obowiązek zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego w ZUS i co miesiąc opłacać składki w ZUS.

     Zaświadczenie w KRUS można złożyć osobiście, można je też wysłać na przykład listem poleconym. Termin na złożenie zaświadczenia zostanie zachowany również, jeżeli na kopercie będzie stempel pocztowy z datą 31 maja 2010 r., a samo zaświadczenie do KRUS dotrze po tej dacie.

    Z ubezpieczenia w KRUS może skorzystać również rolnik, który współpracuje przy prowadzeniu pozarolniczej działalności, na takich samych zasadach co rolnik przedsiębiorca


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

23 maja 2010


Biznesplan Biznesplan
Harvard Business Press
Oryginalne pomysły, profesjonalne narzędzia, klarowne wizje! Każde przedsięwzięcie biznesowe wymaga konkretnego planu, który pozwalałby zidentyfikować i wykorzystać bardziej lub mniej oczywiste możliwości biznesowe oraz ostrzegałby przed potencjalnymi pułapkami, czyhającymi w przyszłości. Bez względu na to, czy startujesz z nową firmą, otwierasz kolejną linię produkcyjną czy zabierasz się za następny projekt — Twój dobrze przygotowany biznesplan będzie dla Ciebie niezastąpioną mapą po trudnym terenie, jakim jest każdy rynek.... » zobacz więcej


      Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
Daj plusika:
[ Strona główna ]
Miłość czy MIŁOŚĆ? Czyli sztuka chodzenia ze sobą Miłość czy MIŁOŚĆ? Czyli sztuka chodzenia ze sobą
Katarzyna Jarosz, Tomasz Jarosz
Jest tak wiele pytań na temat miłości, które zadajesz sobie codziennie. Czy czasami masz wrażenie, że te pytania są bez odpowiedzi? Mamy dla Ciebie rozwiązanie... » zobacz więcej
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2015 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej