Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Pozwy grupowe

     Od 19 lipca 2010 r. pozew grupowy w podobnej sprawie może wspólnie złożyć co najmniej dziesięć osób poszkodowanych. Nie ma górnej granicy (liczby osób, które z takim pozwem mogą wystąpić. Chodzi o roszczenia oparte Śna tej samej lub takiej samej podstawie. Z pozwem grupowym mogą wystąpić np. osoby poszkodowane przez biuro podróży czy osoby, które uległy zatruciu pokarmowemu. Pozew grupowy może mieć zastosowanie w wielu procesach konsumenckich. Sąd, zamiast rozpatrywać kilkanaście czy kilkadziesiąt podobnych spraw, może rozpatrzyć je w jednym postępowaniu, przeprowadzić jedno postępowanie dowodowe i wydać jeden wyrok.

     Wniesienie pozwu grupowego może być bardziej korzystne, niż oddzielne występowanie z pozwem przeciwko silnej korporacji. Jako grupa, osoby poszkodowane mają większe możliwości działania. Grupie powodów, którzy będą mieli taki sam cel, łatwiej będzie występować przed pozwanym, często o znacznie silniejszej pozycji. Wytoczenie pozwu grupowego nie przekreśla możliwości zawarcia ugody przed sądem. Jest to możliwe na każdym etapie postępowania. Jeżeli okaże się, że kwota odszkodowania, które musi ponieść osoba lub instytucja, przeciwko której wystąpiono z pozwem grupowym, jest wysoka, to może ona być skłonna do zawarcia ugody. Duża liczba takich powództw powinna kończyć się ugodą.

     Sprawy wytaczane w pozwie grupowym rozpatruje sąd okręgowy w składzie trzech sędziów zawodowych. Często pozwy dochodzone indywidualnie dotyczyłyby małych sum pieniędzy. Jeżeli jednak zbierze się grupa osób poszkodowanych w taki sam lub podobny sposób, dochodzona suma może być znaczna i łatwiej będzie jej dochodzić.

     Osoby, które wystąpiły z takim pozwem, muszą być reprezentowane przez radcę prawnego albo adwokata. Reprezentacja zawodowego pełnomocnika powinna zapewnić lepszą ich ochronę w postępowaniu. Ustawa określa również maksymalną wysokość wynagrodzenia pełnomocnika osób występujących z pozwem grupowym. Nie może ono przekroczyć 20 proc. kwoty zasądzonej na rzecz powoda.

     Opłata sądowa w postępowaniu grupowym wynosi 2 proc. wartości przedmiotu sporu, nie może być jednak mniejsza niż 30 zł ani przekroczyć 100 tys. zł. Natomiast barierą w tym postępowaniu jest kwota kaucji, którą osoby występujące z pozwem grupowym, muszą - na żądanie pozwanego - wpłacić. Kaucja wynosi aż 20 proc. wartości przedmiotu sporu.

     Postępowanie grupowe może również dotyczyć wyłącznie ustalenia odpowiedzialności pozwanego. W tym przypadku osoba, która uzyskała korzystny dla siebie wyrok, już w indywidualnym postępowaniu może dochodzić wysokości tego roszczenia. Natomiast sąd będzie związany wyrokiem zapadłym w postępowaniu grupowym.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

18 lipca 2010


Biznesowy savoir - vivre. Wszystko, co szanujący się biznesmen o etykiecie wiedzieć powinien Biznesowy savoir - vivre. Wszystko, co szanujący się biznesmen o etykiecie wiedzieć powinien
Barbara Pachter
Jak Cię widzą, tak o Tobie plotkują w biurze. W zwariowanym tempie, w jakim dziś toczy się nasze życie, zaczynamy lekceważyć to, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Przestajemy przywiązywać wagę do tak drobnych rzeczy jak sposób powitania, prowadzenia rozmowy towarzyskiej, umiejętność słuchania i nawiązywania nowych znajomości. A przecież drobiazgi mają ogromne znaczenie. Czyż całe życie nie składa się właśnie ze szczegółów?... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej