Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Księgi wieczyste

     Od 17 czerwca 2010 r. można przez internet bezpłatnie przejrzeć księgę wieczystą założoną dla konkretnej nieruchomości. Teraz każda osoba, która ma dostęp do sieci i zna numer księgi wieczystej, może sama i bez żadnych opłat zobaczyć aktualny stan księgi wieczystej. Jest to z pewnością ułatwienie dla osób, które np. zdecydowały się na zakup mieszkania czy działki. Nawet tuż przed podpisaniem aktu notarialnego warto sprawdzić, czy stan prawny nieruchomości się nie zmienił.

     Żeby sprawdzić księgę wieczystą i jej aktualny,stan, wystarczy wejść na stronę internetową http://bip.ms.gov.pl/kw/kw.php i skorzystać z przeglądarki ksiąg wieczystych. Większość ksiąg jest już prowadzona w formie elektronicznej, więc ich sprawdzenie zajmuje kilka minut. Ciągle jednak nie są dostępne w internecie księgi papierowe. Docelowo wszystkie księgi wieczyste będą dostępne w formie elektronicznej.

     W jakich sytuacjach może mieć znaczenie aktualny wpis w księdze? W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym, treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe. Jest to rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych. Domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym. Natomiast przeciwko temu domniemaniu nie można powoływać się na domniemanie prawa wynikające z posiadania nieruchomości, nawet jeżeli osoba powołująca się zapłaciła za kupioną nieruchomość. Oznacza to, że właścicielem nadal jest osoba wpisana w księdze wieczystej jako właściciel.

     Zgodnie z ustawą o księgach wieczystych, wpis odzwierciedla stan księgi. Znaczenie ma data złożenia wniosku o wpis. Dlatego ważne jest, żeby jak najszybciej dostarczyć wniosek o wpis do sądu wieczysto-księgowego. Na wpis w księdze wieczystej trzeba czekać czasami nawet kilka miesięcy. Jednak samo złożenie wniosku gwarantuje prawo osoby, która go złożyła. W takim przypadku w księdze pojawi się tzw. zastrzeżenie.

     Jeżeli w księdze wieczystej pojawi się zastrzeżenie, to oznacza, że przed wyjaśnieniem, czego ono dotyczy, nie należy dokonywać żadnych czynności, np. podpisywać aktu notarialnego. Dopiero po wyjaśnieniu, co oznacza złożony wniosek, można dokonywać dalszych czynności.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

1 sierpnia 2010Biznesplan Biznesplan
Harvard Business Press
Oryginalne pomysły, profesjonalne narzędzia, klarowne wizje! Każde przedsięwzięcie biznesowe wymaga konkretnego planu, który pozwalałby zidentyfikować i wykorzystać bardziej lub mniej oczywiste możliwości biznesowe oraz ostrzegałby przed potencjalnymi pułapkami, czyhającymi w przyszłości. Bez względu na to, czy startujesz z nową firmą, otwierasz kolejną linię produkcyjną czy zabierasz się za następny projekt — Twój dobrze przygotowany biznesplan będzie dla Ciebie niezastąpioną mapą po trudnym terenie, jakim jest każdy rynek.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej