Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Pogrom w Kraśniku

     Nie tylko Nowa Huta, Świdnik czy Stalowa Wola miały być miastami bez Boga. W Kraśniku Fabrycznym również miało nie być krzyża ani kościoła. Kiedy miejscowa ludność zaprotestowała, władza pokazała swoje prawdziwe oblicze.

     Położony między Kraśnikiem a Urzędowem liczący blisko 700 hektarów teren zagospodarowano już w 1938 r., budując tu Fabrykę Amunicji. Po wojnie na jej bazie utworzono Fabrykę Łożysk Tocznych. Istniejące już osiedle mieszkaniowe Dąbrowa-Bór znacznie rozbudowano nadając mu nazwę Kraśnik Fabryczny. O budowie kościoła nie było mowy, powstał za to ogromny dom kultury, a ulice otrzymały tak "zasłużonych" patronów, jak Rokossowski, Lenin, Dzierżyński czy Bierut.

     Do kościoła ludzie musieli chodzić aż sześć kilometrów do Urzędowa. W 1955 r. na jednym ze spotkań w czasie kampanii wyborczej do Sejmu miejscowy technik dentystyczny T. Galus odważył się zapytać o kościół w Kraśniku. Usłyszał wtedy, że musi powstać Komitet Budowy Kościoła. Szybko znaleźli się odważni, którzy zawiązali komitet.

     Wkrótce za szkołą, w miejscu skrzyżowania dróg leśnych, postawiono krzyż. Przy nim - za zgodą władz - 30 czerwca 1957 r. odprawiona została Msza św. dla 250 dzieci przystępujących do I Komunii św. Odtąd stał się on centrum życia religijnego Kraśnika Fabrycznego. Po wielu perypetiach, rok później dzieci przystępujące do I Komunii znów mogły się tutaj modlić.

     Komitet Budowy od samego początku działał bardzo energicznie, a jego delegacja z petycją o zezwolenie na budowę świątyni dotarła nawet do Urzędu ds. Wyznań w Warszawie, wzbudzając nieukrywane "zdumienie" samego ministra Sztachelskiego. W marcu 1957 r. wydawało się, że cel wreszcie został osiągnięty. Urząd ds. Wyznań wydał zezwolenie na budowę. Była to jedynie gra. Na powstanie kościoła nie zgodziła się Rada Narodowa w Lublinie.

     W pierwszych dniach czerwca 1959 r. teren przy krzyżu prowizorycznie zadaszono, jednak już 26 czerwca doszło do akcji siłowej władz. Milicja zburzyła zadaszenie i zabrała obraz Matki Bożej. Wzburzeni wierni udali się na komisariat z żądaniem zwrotu obrazu. Odpowiedzią było pałowanie zebranych. Kiedy po mieście rozeszła się wieść, że bite są nawet dzieci, opuszczający pierwszą zmianę robotnicy, udali się pod komisariat. Napięcie wzrastało z każdą chwilą. Wywiązała się bójka, w ruch poszły też kamienie i płyty chodnikowe. Wkrótce nadjechały posiłki milicji, UB i wojska. Pojawiły się czołgi. Straż pożarna oblewała ludzi strumieniami zimnej wody.

     Rozpoczęła się obława na ludzi. Wiele osób zostało pobitych, niektórzy bardzo ciężko. Aresztowano ponad tysiąc osób. W warunkach urągających praworządności zapadły trzy wyroki po 3 lata więzienia i trzy po 2,5 roku. Kilkaset osób ukarano astronomicznymi - jak na ówczesne czasy - grzywnami w wysokości 4 tys. zł.

     Po wydarzeniach z 26 czerwca 1959 r. władze przez wiele lat nie wyrażały zgody na budowę w Kraśniku Fabrycznym kościoła. Wzmożono akcję ateizacyjną, zwłaszcza w domu kultury i szkołach, przy fabryce łożysk powołano uniwersytet marksizmu-leninizmu (!), utrudniano katechizację.

     Zezwolenie na budowę świątyni nadeszło dopiero w połowie 1977 r. Rozpoczęła się nowa, wielomiesięczna batalia o lokalizację. Dziś Kraśnik Fabryczny cieszy się piękną świątynią św. Józefa Robotnika. O świadectwie wiary i odwadze miejscowych wiernych świadczy pomnik poświęcony w 1999 r.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

21 czerwca 2009


Najnowsza historia Kościoła Najnowsza historia Kościoła
Elio Guerriero, Marco Impagliazzo
Wiek XX był okresem bardzo trudnym dla chrześcijan, choćby ze względu na prześladowania, jakich doznawali ze strony reżimu komunistycznego i innych ustrojów autorytarnych.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej