Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

JP II w Mediatece

     Dykteryjki i ciekawostki z życia Jana Pawła II? Oczywiście są i warto je zbierać. Chodzi jednak nie tyle o wspominki, co udokumentowanie historii przyjaźni i bliskości, jaką mieliśmy z Karolem Wojtyłą, papieżem. Po to właśnie powstała Mediateka Centrum Myśli Jana Pawła II.

     Niewielki pokój Centrum przy ulicy Foksal. Przy biurkach siedzi wpatrzona w monitory komputerów czwórka uśmiechniętych, młodych ludzi ze słuchawkami na uszach. Obok, w dużej szafie, owoc ich pracy: 335 profesjonalnie nagranych i opisanych audio-video wywiadów ze świadkami życia Karola Wojtyły - wadowickiego gimnazjalisty, ministranta, aktora, księdza, biskupa i kardynała, wreszcie Jana Pawła II. Zaczęto je zbierać, kiedy w maju 2007 r. ruszyła Mediateka, dziś sztandarowy projekt Centrum Myśli Jana Pawła II. Zrodził się w głowie dyrektora Centrum Piotra Dardzińskiego. - Cel na pierwsze trzy lata to nagranie i udokumentowanie wspomnień maksymalnie wielu osób, zaczynając od najstarszych i tych, którzy byli najbliżej — mówi szefowa Mediateki Anna Olesiak, która ze swoim zespołem: Tomaszem Rowińskim, Urszulą Murawską i stażystami, których w Centrum nie brakuje, odszukuje tych świadków i dokumentuje ich opowieści. Zadaniem Mediateki jest ich popularyzacja oraz - w pewnym stopniu — wydawanie w formie multimedialnej.

     Ze zbioru wyjmuję jedną z kaset — wywiad z bp. Antonim Długoszem. Z uśmiechem opowiada, jak "ukradł" biret kardynała Wojtyły, a kiedy podczas jednej z papieskich wizyt na Jasnej Górze był kelnerem Ojca Świętego, z przejęcia zamiast kompotu podał barszcz czerwony. Potem, już poważniej, wspomina profesora Wojtyłę z czasów krakowskiego seminarium. Zmieniam kasetę. - Mój Ty Boże, byłem nauczycielem papieża. Jestem z tego dumny i szczęśliwy - mówi Jan Adamski, kolega Karola z Teatru Rapsodycznego. I kolejne nagranie.

     - Jak ktoś zachorował, zawsze pierwsza wiadomość szła do wujka. Bo jak wujek się pomodli, to wszystko będzie dobrze. I tak było - opowiada pochlipująca ze wzruszenia niemal przez cały wywiad Lucyna Rieger ze słynnego krakowskiego "Środowiska". Nie są to zwyczajne, telewizyjne wywiady. Obcujemy z żywymi świadkami, którzy przywołują z pamięci wspomnienia czasem i sprzed 50 lat, zawieszą w zadumie głos, wzruszają się - a dziennikarze wraz z nimi. - Rozmawiamy tak, by rozmówca sobie maksymalnie dużo przypomniał. Nikt rozmówcy nie popędza, dlatego niektóre z wywiadów, jak ten z Markiem Skwarnickim, bp. Tadeuszem Pieronkiem czy ks. Adamem Bonieckim, trwają nawet kilka godzin. Przez to dużo jest w nich historii Polski współczesnej. Przede wszystkim jednak to dotykanie historii świadków życia Karola Wojtyły, a w nich - niego samego - tłumaczy Anna Olesiak.

     W szafie znajdziemy m.in. wspomnienia biskupów i kolegów Karola z piłkarskiego boiska, dostojników watykańskich i parafian neoprezbitera Wojtyły z Niegowici, dyplomatów, polityków, dziennikarzy i ludzi kultury, intelektualistów, z którymi się spotykał w Castel Gandolfo i byłych studentów ze "Świętej Lipki" - środowiska zebranego przy KUL-u. - Do współpracy przy nagraniach zaprosiliśmy najlepszych polskich dziennikarzy zajmujących się tematyką papieską - mówi szefowa Mediateki. — Docieraliśmy nie tylko do osób znanych ze znajomości z papieżem, ale także do tych z "drugiego rzędu". Zostali zapomniani, a mają do opowiedzenia nieraz piękną historię. Takim odkryciem był np. o. Józef Płatek, były generał oo. paulinów - mówi jeden ze wspomnianych dziennikarzy, Grzegorz Polak. O zbiorach Mediateki mówi krótko: kopalnia wiedzy o papieżu. - Niezwykle cenne jest to, że ci świadkowie potrafią przywołać bardzo konkretne sytuacje i dialogi, w których uczestniczył Ojciec Święty - mówi z kolei autor wielu książek o papieżu Paweł Zuchniewicz. — Większość tych, starszych już ludzi uważała, że dawanie świadectwa o ich zażyłej znajomości z Karolem Wojtyłą to ich obowiązek, ponieważ zmieniła ich życie - mówi z kolei Marcin Witan, który zbierał głównie świadectwa z krakowskiego "Środowiska" i ze "Świętej Lipki". - Jestem wdzięczny Mediatece za możliwość poznania tych ludzi. Także za to, że mogłem odkrywać pod znanymi nazwiskami konkretnych, pięknych ludzi - z ich twarzami, historią życia i opowieścią o Karolu Wojtyle — dodaje.

     Największe zainteresowanie skarbami Mediateki wykazują media w okresie rocznic papieskich, choć dostępne są nie tylko 2 kwietnia. Niedługo w bibliotece przy ul. Foksal 11 powstanie także stanowisko multimedialne, na którym "papieski sezam" otworzy się przed każdym z nas.

Radek Molenda


Tekst pochodzi z Tygodnika

22 listopada 2009


Adhortacje apostolskie ojca świętego Jana Pawła II Adhortacje apostolskie ojca świętego Jana Pawła II
Jan Paweł II
Jan Paweł II pozostawił Kościołowi piętnaście adhortacji apostolskich, które są obok encyklik najważniejszymi tekstami pontyfikatu. Poruszają one tematy katechezy, rodziny chrześcijańskiej, życia zakonnego, świeckiego i kapłańskiego, posługi biskupów, nawrócenia i pojednania, a także wielkie tematy misyjne i dotyczące życia Kościoła na poszczególnych kontynentach... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej