Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
"Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście śwatłem świata"

     Przed rokiem, w tym samym czasie, ogromnym zgromadzeniem kończyły się XV Światowe Dni Młodzieży. (...) To szczególne wydarzenie umieszczone w sercu Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 mocno wryło się w pamięć wszystkich, szczególnie młodych, którzy są bohaterami obiecującej nadziei dla Kościoła i świata. Podczas tej niezapomnianej wigilii wyznałem ze szczególnym wzruszeniem: "Widzę w was strażników poranka, tej jutrzenki trzeciego tysiąclecia". Następnego dnia, w czasie homilii podczas Mszy św. powiedziałem: "obyście umieli być tymi, którymi powinniście być! Wtedy zapalilibyście ogniem cały świat!" Przeżywam nadal duchowo te chwile wielkiego wzruszenia i wybiegam myślami ku następnemu spotkaniu światowemu, które odbędzie się w lipcu 2002 roku. Będzie to kolejny etap tego pielgrzymowania młodych, zapoczątkowanego podczas roku młodzieży w 1985 r. Jest ono od tego czasu systematycznie podejmowane, zawsze wokół krzyża, z udziałem coraz liczniejszych grup młodzieży, w różnych miejscach na pięciu kontynentach.

     Tym razem spotkamy się w Toronto, w nowoczesnej metropolii w Kanadzie, w Ameryce Północnej, gdzie żyją obok siebie ludzie pochodzący z różnych narodów, kultur i religii. W tej złożonej i bogatej rzeczywistości odczuwamy, jak potrzebne jest, aby chrześcijanie poczuli się "solą ziemi" i "światłem świata". Słowa Jezusa: "Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłem świata" będą stanowiły temat i motyw przewodni przyszłego Światowego Dnia Młodzieży.

     Drodzy młodzi, bądźcie świadomi zobowiązania, jakie płynie z chrztu. Dobrze rozumiecie, że nie można być "solą ziemi" i "światłem świata", jeśli nie dąży się do świętości. Chciałbym bardzo, aby ten duchowy ideał był obecny w waszym życiu. Ludzkość trzeciego tysiąclecia potrzebuje młodych, mocnych w wierze i hojnych w służbie braciom; potrzebuje młodych zakochanych w Chrystusie i Jego Ewangelii. Kościół wskazuje wam wielu waszych rówieśników, którzy będąc w różnych sytuacjach, także dzisiaj, umieją realizować powołanie każdego ochrzczonego.

     Niech wskazuje wam drogę modlitwa, ufne zawierzenie w pomoc Bożą i macierzyńskie wstawiennictwo Maryi. Jej powierzam przygotowania, oczekiwanie i przebieg najbliższego Światowego Dnia Młodzieży. Jej przyzywałem w ostatnich dniach, wspominając spotkanie młodych w Częstochowie, które miało miejsce przed 10 laty, w uroczystość Wniebowzięcia NMP. Powtarzałem w tych dniach często słowa: Maryjo, Królowo Świata, Maryjo Matko Kościoła - jesteśmy przy Tobie obecni.


Ojciec Święty Jan Paweł II
(Castel Gandolfo, 19 VIII 2001 r.,
z rozważania przed modlitwą Anioł Pański)Listy apostolskie ojca świętego Jana Pawła II Listy apostolskie ojca świętego Jana Pawła II
Jan Paweł II
Jan Paweł II pozostawił po sobie olbrzymią liczbę listów o rozmaitym charakterze. Listy apostolskie to te, które papież kieruje do całego Kościoła, do metropolitów i konferencji episkopatów. Na ogół nie dotyczą problemów czy wydarzeń o charakterze jednostkowym, różnią się także wyraźnie od korespondencji zwyczajnej – oficjalnej i prywatnej... » zobacz więcej