Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
12-13 V 1982 Jan Paweł II w Fatimie

     Kiedy przed rokiem na Placu św. Piotra miał miejsce zamach, gdy odzyskałem świadomość myśli moje pobiegły natychmiast ku temu sanktuarium, ażeby w Sercu Matki Bożej złożyć podziękowanie za uratowanie mnie od niebezpieczeństwa - mówił 12 maja 1982 r. Sługa Boży Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Fatimy. Później jeszcze dwukrotnie - w 1991 i 2000 - pielgrzymował do tego słynnego w świecie portugalskiego sanktuarium.

     Choć kard. Karol Wojtyła - przed wyborem na Stolicę Piotrową - wiele podróżował po świecie, nigdy nie był w Fatimie. Co prawda, w 1967 r. miejscowy biskup z okazji 50-lecia objawień zaprosił go na uroczystości jubileuszowe, ale krakowski metropolita nie mógł wtedy pojechać. Już jako papież przeżył zamach na swoje życie - 13 maja 1981 r., dokładnie w rocznicę pierwszego objawienia. Jeszcze w klinice Gemelli poprosił o dostarczenie mu koperty z tekstem trzeciej części tajemnicy fatimskiej.

     Rok po zamachu, w swą jedenastą podróż apostolską, Papież uda! się do Portugalii. Już w pierwszym dniu wizyty, 12 maja, o godz. 21.05 przybył do Fatimy. Tu czekało na niego ok. miliona pielgrzymów. Niemal wszyscy mieli w rękach białe chusteczki, którymi machając witali następcę św. Piotra. Tak zawsze witają Portugalki mężów i ojców przybywających z dalekiej podróży. Pierwsze przemówienie Ojciec Święty wygłosił jeszcze tego samego dnia w Kaplicy Objawień. "We wszystkim, co się wydarzyło (13 maja 1981 r.), zobaczyłem - stale będę to powtarzał - specjalną opiekę macierzyńską Matki Bożej. I poprzez zbieg okoliczności - a proste zbiegi okoliczności nie istnieją w planach Bożej Opatrzności - dostrzegłem także wezwanie, a być może zwrócenie uwagi na przestanie, które przed 65 laty stąd wyszło za pośrednictwem dzieci z pokornego, wiejskiego ludu". Późnym wieczorem niezrównoważony psychicznie hiszpański duchowny - Juan Fernandez Krohn, usiłował zasztyletować papieża. Rzucił się w jego kierunku z nożem i okrzykami: "precz z tym papieżem, precz z Soborem Watykańskim II". Ujęty przez policję, skazany został na sześć lat więzienia.

     Następnego dnia, 13 maja, Papież spotkał się najpierw z biskupami Portugalii, a następnie przewodniczył Mszy św. Obecna była s. Łucja, karmelitanka, świadek objawień z 1917 r. "Poświęcić się Maryi - mówił w homilii Jan Paweł II - to znaczy przyjąć Jej pomoc, by oddać nas samych i ludzkość Temu, który jest Święty, nieskończenie Święty; przyjąć Jej pomoc - uciekając się do Jej matczynego serca, otwartego pod krzyżem miłością do każdego człowieka, do całego świata - aby oddać świat, człowieka i ludzkość, i wszystkie narody Temu, który jest Nieskończenie Święty". Na zakończenie Mszy.św. papież w Akcie Zawierzenia oddał pod opiekę Matki Bożej cały świat.

     Po Mszy św. Jan Paweł II spotkał się z księżmi diecezjalnymi i duchowieństwem zakonnym z całej Portugalii, a oddzielnie ze współpracownikami sanktuarium. A przed odlotem - jeszcze raz, tym razem niezapowiedzianie - przybył na modlitwę do Kaplicy Objawień.

     Dwa lata później, 13 maja 1984 r., Jan Paweł II postanowił, aby dotychczasowa diecezja Leiria nosiła nazwę Leiria-Fatima. W 2000 r. beatyfikował zaś Hiacyntę i Franciszka, świadków objawień w Fatimie.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

10 maja 2009


Miłość i odpowiedzialność Miłość i odpowiedzialność
Karol Wojtyła
Niniejsza książka ma swoją historię. Po raz pierwszy ukazała się ponad 20 lat temu. Książka ta ma jednak jeszcze swą długą prehistorię. Prehistorią pisaną doświadczeniem wielu ludzi, które w jakiś sposób stawało się doświadczeniem samego Autora, jako ich duszpasterza i przyjaciela, współprzeżywającego ich najbardziej intymne sprawy. ... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 anka_oo7: 22.12.2010, 23:30
 13 maja 1984 r. miał miejsce wybuch w głównym magazynie amunicji Floty Północnej ZSRR który w konsekwencji doprowadził do zaniechania rozpoczęcia konfliktu zbrojnego między USA ,a ZSRR ( co mogło sie przerodzić w III wojnę światową )
 KAsia: 13.05.2009, 15:19
 Mateczko kochana bądź uwielbiona przez swój lud, bądź pochwalona na wieki. Dziekujemy za uratowanie naszego kochanego Papieża Jana Pawła II, dziękujemy za tę Iskrę, która wyszła z narodu polskiego i która wlała w serca całego świata wiarę, nadzieję i miłość
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej