Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Renifer Nico ratuje święta

     MAŁO FILMÓW ŚWIĄTECZNYCH

     Spoglądając na listopadowy i grudniowy repertuar filmowy nietrudno zauważyć, że brak w nich pozycji związanych z Bożym Narodzeniem. Tylko niektóre odnoszą się pośrednio do czasu świątecznego. Spowodowane jest to oczywiście wojną z chrześcijaństwem i krzyżami, prowadzoną obecnie w Ameryce i Europie. Wydarzenia te znajdują bowiem odbicie w kulturze i repertuarze filmowym.

     Przed Bożym Narodzeniem w ostatnich dziesięcioleciach corocznie pojawiały się w kinach filmy, których autorzy w różny sposób nawiązywali do święta narodzin Jezusa Chrystusa. W filmach tych nie zawsze uwypuklana była tematyka ściśle religijna, przeważnie jednak odwoływały się one do kulturowej i moralnej tradycji świątecznej jako czasu konsolidacji rodzin, przebaczania i miłości. Wartości takie zwarte były w rysunkowych i fabularnych utworach przeznaczonych dla dzieci i młodzieży (filmy Disneya), obrazach familijnych i obyczajowych oraz w ekranizacjach wielu pozycji literatury klasycznej. Jednak w miarę ofensywy lewicowej ideologii politycznej poprawności świąteczne filmy zaczęły zmieniać swój charakter. Stały się po prostu bardziej świeckie i komercyjne, zaś przygody św. Mikołaja (związane z szałem zakupów) coraz bardziej wypierały tradycję Bożego Narodzenia. Niektóre z amerykańskich produkcji ostatniego dziesięciolecia, jak "Zły Mikołaj" czy "Grinch - świąt nie będzie", mają wręcz charakter obrazoburczy. Dzieje się to w Ameryce, w której tradycje tolerancji i wolności religijnej są wciąż bardzo żywe!

     Jest dziś oczywiste, że elity kulturalne i polityczne Zachodu coraz bardziej wstydzą się Bożego Narodzenia, które może jakoby urażać wyznawców innych religii. Codziennie media donoszą, że w wielu krajach europejskich i miejscowościach USA władze usuwają z przestrzeni publicznej wszelkie symbole chrześcijańskie, nawet choinki świąteczne, czego przykład mieliśmy ostatnio w Danii w dniach konferencji na temat klimatu. Niedługo św. Mikołaja zastąpi radziecki Dziadek Mróz!

     Dlatego więc w tym roku mamy na ekranach niewiele filmów odwołujących się do tradycji Bożego Narodzenia. Niedawno odbyła się premiera nowatorskiej estetycznie "Opowieści wigilijnej", ekranizacji powieści Karola Dickensa, o której pisałem niedawno w "Idziemy". Realizowane na komputerach eksperymenty formalne przesłoniły ludzką ideę utworu wielkiego pisarza - nawrócenia skąpca. Pojawiła się w kinach także sympatyczna fińska kreskówka "Renifer Nico ratuje święta", którego autorzy nawiązali do tradycji produkcji wytwórni Disneya, nie naśladowali jednak hollywoodzkich filmów. Z tego powodu film ten można nazwać "europejską" odmianą hollywoodzkich bożonarodzeniowych obrazów dla dzieci. Oglądamy tu przygody małego reniferka Nico, który w towarzystwie przyjaciół - wiewiórki i łasiczki - udaje się na poszukiwanie św. Mikołaja. W czasie podróży musi walczyć z bandą złych wilków. Interesująca strona wizualna i ciekawe zakończenie powodują, że choć ten jeden obraz ten wydaje się dobrą familijną pozycją na Boże Narodzenie.

     "Renifer Nico ratuje święta" ("Niko - Lentajan poika"), Finlandia/ Dania/ Niemcy/ Irlandia 2008. Reżyseria: Michael Hegner, Kari Juusonen. Dystrybucja - Kino Świat.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

20 grudnia 2009


Słownik cytatów łacińskich. Wyrażenia, sentencje, przysłowia Słownik cytatów łacińskich. Wyrażenia, sentencje, przysłowia
Zbigniew Landowski, Krystyna Woś
Słownik cytatów łacińskich" to alfabetycznie ułożony zbiór łacińskich sentencji, aforyzmów, przysłów, "złotych myśli", inskrypcji, fraz i cytatów literackich, terminów naukowych, logicznych i prawniczych... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej