Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Jerzy Turek

     W wieku 76 lat w ostatnią niedzielę po ciężkiej chorobie zmarł Jerzy Turek, jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych polskich aktorów, niezapomniany listonosz Józef Garliński z serialu "Złotopolscy".

     Turek urodził się w 1934 r. w miejscowości Tchórzowa w powiecie węgrowskim. Warszawską Szkołę Teatralną ukończył w 1958 r. i od razu rozpoczął intensywną pracę teatralną i filmową. Po zagraniu kilku ról dramatycznych ("Krzyż walecznych", "Ludzie z pociągu", "Kwiecień", "Daleka jest droga") kreacją w filmie "Gdzie jest generał" (1963) rozpoczął karierę jako wspaniały odtwórca ról komediowych. Komedia stała się jego żywiołem i posłannictwem.

     W latach 60. i 70. XX w., pracując w teatrach, telewizji i kabarecie "Owca", nieustannie występował w filmach, grając drugoplanowe i główne role. Stworzył na ekranie postacie ciepłych, dobrodusznych bohaterów pochodzących często z prowincji skąd się wywodził, zaplątanych w dziwne okoliczności losu i realiów PRL-u ("Mocne uderzenie". "Nie lubię poniedziałku", "Milion za Laurę", "Miś", "Kogel Mogel I", "Kogel Mogel II", "Rozmowy kontrolowane", "Ryś", itd. ).

     Później przyszły role w popularnych serialach, jak "Alternatywy 4" i "Złotopolscy"). Trzeba zaznaczyć, że Jerzy Turek zawsze podkreślał w wywiadach, iż nigdy nie zaniedbał pracy w teatrach i teatrze TV, gdzie stworzył mnóstwo wybitnych ról. Grał nieustannie w teatrach - Narodowym, Polskim, Rozmaitości, Syrenie i Kwadracie, gdzie miał swoją wierną publiczność. Odszedł wspaniały aktor polskiego teatru i filmu, jak nikt inny nawiązujący kontakt z wierną mu publicznością. Z pewnością filmy i seriale z jego udziałem długo będą wznawiane na ekranach telewizyjnych.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

21 lutego 2010


Wychować miłośnika książki, czyli czytelnictwo i okolice Wychować miłośnika książki, czyli czytelnictwo i okolice
Justyna Truskolaska
Najlepsze, co możemy dać dzieciom, to dobre wychowanie, które oznacza rozbudzanie duszy. Jak stwierdziła Maria Dąbrowska, "książka i możność czytania, to największy z cudów ludzkiej cywilizacji". Właśnie dlatego, że inspiruje człowieka, pokazuje świat, stawia pytania i umożliwia szukanie na nie odpowiedzi... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 renata: 20.10.2010, 09:10
 kogiel mogiel super zagrane i wszystkie inne role bardz pieknie zagrane miło było pana oglądac szacunek i poziw za wszystkie role i za skromnosc
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej