Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Alicja w krainie czarów

     ALICJA W ŚWIECIE BURTONA

     Nowy film Tima Burtona, wielkiego ekscentryka i wizjonera kina amerykańskiego trudno nazwać dokładną ekranizacją słynnej powieści Lewisa Carrolla, wydanej po raz pierwszy w 1865 roku, w czasie rozkwitu epoki wiktoriańskiej. Zrealizowana w trójwymiarowej technice 3D „Alicja w krainie czarów" powstała raczej dzięki inspiracji klasyczną książką, która fascynuje od 150 lat kolejne pokolenia czytelników i artystów. W pewnym sensie Lewis Carrol okazał się prekursorem surrealizmu w literaturze, sztuce i kinie.

     Burton nakręcił swoją wizję "Alicji" w wytwórni Disneya, w której w 1951 roku powstała najgłośniejsza, animowana wersja słynnej książki. I utrwaliła na długie lata obraz bohaterki książki jako małej słodkiej blondynki. Tym razem Alicja nie jest małą dziewczynką, tylko 19-letnią panną, mająca wyjść za mąż za niekochanego arystokratę. Podczas zaręczyn buntuje się, wpada do czarnej dziury i ponownie znajduje się w krainie baśni. Podążając za Białym Królikiem, znowu przeżywa emocjonujące przygody w fantastycznym świecie. Pomysłowe zastosowanie wizualnych efektów komputerowych sprawia, że plastyczna wizja Tima Burtona daleko wykracza poza dotychczasowe interpretacje. Burton proponuje spojrzenie w pewnym sensie polityczne, pokazując bohaterkę jako buntowniczkę przeciwko rządom przemocy. Bohaterka musi walczyć z Czerwoną Królową i jej otoczeniem, ukazanym jako parodia dworu królowej Elżbiety.

    Równocześnie z premierą filmu ukazało się kolejne wznowienie "Alicji w krainie czarów" (nakładem Świata Książki) z klasycznymi ilustracjami Johna Tenniela oraz wyborem projektów ilustracji studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, przygotowanych na konkurs zorganizowany przez dystrybutora filmu.

     "Alicja w krainie czarów" ("Alice in Wonderland"), USA, 2010. Reżyseria - Tim Burton. Wykonawcy: Mia Wasikowska, Johnny Deep i inni. W polskiej wersji językowej Cezary Pazura, Katarzyna Figura, Małgorzata Kożuchowska i inni. Dystrybucja - Forum Film Poland.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

28 marca 2010


Bon Ton Bon Ton
Jasminka Petrović
Możesz zadać sobie pytanie: "Po co mi ta książka? Przecież jestem przyzwoitym, kulturalnym człowiekiem znającym dobre maniery". Jeśli przez dobre maniery rozumiesz tylko zespół zasad bon tonu, wtedy twoje pytanie jest właściwe. Ale jeśli chcesz traktować dobre zachowanie jako filozofię życiową, musisz przeczytać tę książkę... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej