Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Ja, też!

     PRAGNIENIE DANIELA

     Hiszpański film "Ja, też!" wchodzi na ekrany po prezentacji na marcowym Tygodniu Filmów Hiszpańskich, który odbył się w warszawskich kinach Kultura, Muranów i Kinoteka. W ubiegłym roku utwór ten zosta! wyróżniony w Hiszpanii kilkoma nagrodami dla odtwórców głównych ról. Wyróżnienia te wydają się nieprzypadkowe. Oryginalność filmu polega bowiem na tym, że w głównej roli został obsadzony Pablo Pineda. mężczyzna z zespołem Downa. Zagrał podobnego do siebie bohatera, który mimo choroby zdołał się wykształcić i chce żyć podobnie jak ludzie zdrowi. Partneruje mu znana aktorka Lola Duenas. Oboje wykonawcy musieli się w niezwyczajny sposób dopasować do siebie na ekranie.

     Daniel, bohater filmu, po ukończeniu szkoły zaczyna pracę w ośrodku opieki społecznej, gdzie zajmuje się pomocą dla niepełnosprawnych. Poznaje tam Laurę, kobietę noszącą w sobie ukryte cierpienie i pewną tajemnicę rodzinną. Autorzy filmu ukazują przyjacielski związek Daniela z Laurą w sposób daleki od melodramatu. Oglądamy sceny z życia Daniela, jego rodziców i przyjaciół z pracy.

     Utwór przepełniony jest współczuciem i pozytywnymi emocjami w stosunku do bohatera, ale także hiszpańską odmianą czarnego humoru, co ratuje film od drętwej publicystyki. Autorzy filmu apelują o empatię i zrozumienie dla uczuć Daniela, pragnącego miłości jak każdy człowiek. Z drugiej strony jednak dają do zrozumienia widzom, że bohater musi się pogodzić z pewnymi ograniczeniami. Daniel nie może wymusić na otoczeniu realizacji każdego swojego pragnienia, ma bowiem własny, niepowtarzalny świat. Film pod symbolicznym tytułem "Ja, też!" można więc potraktować jako artystyczną impresję na niełatwy temat relacji z ludźmi niepełnosprawnymi. Utwór prowokuje do licznych refleksji i zadaje trudne pytania: do jakiego momentu możliwa jest akceptacja zachowań i pragnień innych ludzi i czy w pewnych sytuacjach nie jest konieczne podkreślenie tożsamości ludzi chorych?

     "Ja, też!" ("Yo, Tambien"), Hiszpania, 2009. Scenariusz i reżyseria: Antonio Naharro, Alvaro Pastor. Dystrybucja - Manana


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

11 kwietnia 2010


Naśladując Chrystusa-Sługę Naśladując Chrystusa-Sługę
Ks. Roman Pindel
Dzisiejsza kultura wydaje się spychać człowieka słabego na margines życia. Coraz bardziej widoczna staje się granica pomiędzy bogatymi i biednym, słabymi i silnymi, bardzo wierzącymi i ateistami... Współczesna kultura kusi materializmem i promuje siłę, przebojowość i niezależność. I oto mamy książkę, która pomaga zaradzić tym dylematom... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej