Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Furia

     PRZECIW KORPORACJI

     Mel Gibson, amerykański gwiazdor i reżyser sławnej "Pasji", zagrał w dramacie sensacyjnym "Furia", który wszedł właśnie na nasze ekrany. Przed kilkoma laty Gibson dzielnie zniósł nagonkę medialną. Nie dał się zastraszyć i doprowadził do premiery "Pasji", która cieszyła się wielkim powodzeniem wśród widzów.

     Gibson z powodzeniem występuje na ekranie od 30 lat. W "Furii" gra emerytowanego policjanta z Bostonu, który prowadzi prywatne śledztwo w sprawie tragicznej śmierci własnej córki. Autorzy filmu, opartego na brytyjskim serialu z lat 80., wprowadzili tu motywy z klasycznych filmów sensacyjnych z lat 70. poświęconych korupcji w amerykańskiej policji i tajnych służbach. W filmach "Brudny Harry", "Serpico" i "Trzy dni Kondora" pokazywano, że organizacje te przesiąknięte są ludźmi tajemniczych mafii, pracujących zapewne dla zagranicznych mocodawców oraz szpiegami. "Furię" można zaliczyć do tego gatunku filmów. Twórcy starali się jednak pomniejszyć wszelkie analogie z często spotykaną w kinie amerykańskim lewicową linią politycznej poprawności.

     Bohater filmu szybko dochodzi do wniosku, że jego córka - pracująca w wielkiej firmie wykonującej dla rządu badania nad energią atomową - padła ofiarą zaplanowanego morderstwa. Badania powiązane były z produkcją i sprzedażą broni do innych państw. Córka starała się o ujawnienie prawdy, wiążąc się przy tym z dziwacznymi organizacjami pacyfistycznymi.

     Reżyser filmu unika stosowania efektów specjalnych, skupiając się na ukazaniu dramatu policjanta. Gibson nie ukrywa tu swego wieku, stara się natomiast łączyć determinację bohatera z prawdą psychologiczną. Reguły gatunku sensacyjnego, niektóre rażące schematyzmem, zostały w filmie zachowane. Tajemnicza i potężna korporacja zderza się tu, zgodnie z'mitologiczną tradycją hollywoodzkiego kina, z walczącymi ze złem ludźmi sprawiedliwymi.

     "Furia" ("Edge of Darkness", Wielka Brytania, USA 2010. Reżyseria - Martin Campbell. Wykonawcy: Mel Gibson, Ray Winstone i inni. Dystrybucja - ITI Cinema


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

2 maja 2010


Ikona w życiu, kulturze, wierze i historii Kościoła Ikona w życiu, kulturze, wierze i historii Kościoła
Tadeusz Dionizy Łukaszuk
Ikona a Biblia, historia ikony od czasów najdawniejszych aż po XXI wiek, dlaczego ikona rozwinęła się bardziej w kościele prawosławnym, rozwój nauki o ikonie w Kościele katolickim, kult ikony… czy to nie przesada?... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 izaaa: 30.04.2010, 11:37
 Oglądałam!! Polecam- super film!! :)
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej