Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Jaśniejsza od gwiazd

     MIŁOSC DO POETY

     W Wielkiej Brytanii wielu filmowców, nie tylko Brytyjczyków, od lat realizuje filmy na podstawie XIX-wiecznej literatury angielskiej, dając też obraz życia ówczesnych artystów. Dzieła te wyróżniają się oryginalną formą i nastrojem, ich autorom zależy bowiem na oddaniu ducha rodzimych obyczajów i kultury. Do najgłośniejszych utworów tego cyklu należą ekranizacje powieści Jane Austen, jak "Rozważna i romantyczna", "Duma i uprzedzenie" i "Emma". Do tego nurtu należy także nowy niezwykły film z gatunku romansu historycznego. "Jaśniejszą od gwiazd" zrealizowała pochodząca z Nowej Zelandii Jane Campion, autorka nagrodzonego niegdyś Złotą Palmą w Cannes "Fortepianu". Tego dzieła nie można zaliczyć do modnego dziś nurtu "feministycznego". Jest to subtelnie i kunsztownie zrealizowana opowieść o odwzajemnionej miłości młodej dziewczyny z dworku do romantycznego poety Johna Keatsa, zmarłego w młodym wieku na gruźlicę.

     Film utrzymany został w klimacie wspomnianych adaptacji powieści Jane Austen. Widzimy tu dojrzałą jak na swój wiek, bardzo samodzielną już pannę zakochaną w literaturze, żyjącą zgodnie z rodzinnymi tradycjami i konwenansami. Poznanie młodego, chorego i biednego poety przeradza się w fascynację jego twórczością i osobą. Obyczaje i konwenanse nie przeszkadzają Fanny. Autorka nie ukazuje jednak narastającej miłości obojga bohaterów jako płytkiej egzaltacji czy jałowego buntu przeciwko rodzinie. Mamy raczej do czynienia z obrazem związku polegającego na bliskości duchowej, poetyckiej i zmysłowej.

     Znakomita reżyseria i gra młodych aktorów sprawiły, że film poetycką esencję miłosnej liryki Keatsa w kontekście jego miłości do Fanny przedstawia lekko i głęboko zarazem.

     "Jaśniejsza od gwiazd" ("Bright Star"), Wielka Brytania/ Australia/ Francja, 2009. Scenariusz i reżyseria - Jane Campion. Wykonawcy: Ben Whishaw, Abbie Cornish, Kerry Fox, Paul Schneider, Samuel Roukin i inni. Dystrybucja - Best Film


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

23 maja 2010


Bon Ton Bon Ton
Jasminka Petrović
Możesz zadać sobie pytanie: "Po co mi ta książka? Przecież jestem przyzwoitym, kulturalnym człowiekiem znającym dobre maniery". Jeśli przez dobre maniery rozumiesz tylko zespół zasad bon tonu, wtedy twoje pytanie jest właściwe. Ale jeśli chcesz traktować dobre zachowanie jako filozofię życiową, musisz przeczytać tę książkę... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej