Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Eliza Orzeszkowa

     Zmarła 18 maja, sto lat temu. Była wybitną polską pisarką doby pozytywizmu. Jak wielu polskich artystów tamtej epoki traktowała twórczość pisarską jako posłannictwo wobec kultury narodowej. Po powstaniu styczniowym na ziemiach polskich narodziły się ruchy kulturowe, edukacyjne i społeczne, mające budować postęp w kształtowaniu tożsamości narodowej, edukacyjnej, socjalnej i gospodarczej. Chodziło o wielką sprawę ratowania kultury polskiej, której groziło wynarodowienie ze strony zaborców. Pisarka polemizowała nawet z Józefem Conradem zarzucając mu, że odszedł w swojej twórczości od języka ojczystego.

     Eliza Korwin-Pawłowska, urodzona w 1841 r. w rodzinie ziemiańskiej, jako pisarka podjęła wielkie wyzwania. Po upadku powstania styczniowego nie udała się na zesłanie ze swym mężem Piotrem Orzeszko, przeciwnie - nawet wszczęła starania o unieważnienie sakramentu małżeństwa. I rozpoczęła intensywną pracę literacką i społeczną. Inspiracją dla niej - z wzajemnością - była wyniesiona jeszcze z pensji ss. sakramentek w Warszawie przyjaźń z Marią Wasilkowską znaną nam jako Maria Konopnicka. Eliza Orzeszkowa podejmowała tematy związane z awansem społecznym i edukacją ludu, powinnościami ziemiaństwa wobec pracy dla Polski, pokazywała problemy Żydów polskich. Najbardziej znane jej dzieła to "Cham", "Nad Niemnem", "Meir Ezofowicz", "Dobra pani", "Gloria victis", "A...B...C..." "Dziurdziowie". Pisarka publikowała także rozprawy krytycznoliterackie. Była kandydatką do literackiej nagrody Nobla, którą otrzymał wówczas Henryk Sienkiewicz. W Polsce Ludowej twórczość Orzeszkowej była obecna w lekturach szkolnych. W 1979 r. powstała telewizyjna ekranizacja "Chama", zaś w 1989 r. zrealizowany został film i serial telewizyjny na podstawie "Nad Niemnem" w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego, który cieszył się olbrzymim powodzeniem u widzów.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

16 maja 2010


Wygnać Chrystusa! [opr. miękka] Wygnać Chrystusa! [opr. miękka]
Rosa Alberoni
"Wygnać Chrystusa" to ostry i pełen werwy pamflet, który znakomicie wpisuje się w toczącą się właśnie debatę na temat relatywizmu kulturowego i upadku moralności. Autorka stara się odpowiedzieć na wiele trudnych pytań, stawianych przez współczesny świat. Począwszy od Kartezjusza, przez Rousseau i Hegla, przez wieki, człowiek wiele razy próbował wyrzucić Chrystusa ze swojego życia... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej