Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Elżbieta Czyżewska

     W wieku 72 lat, po ciężkiej chorobie, zmarła w Nowym Jorku Elżbieta Czyżewska, jedna z najpopularniejszych po wojnie gwiazd polskiego kina i teatru.

     Po ukończeniu warszawskiej PWST w 1960 r. aktorka szybko osiągnęła wielką popularność u publiczności. Pomogła jej uroda, fotogeniczność i wszechstronny talent.

     Występowała w modnych w latach 60. teatrach: STS i Dramatycznym, gdzie zagrała wiele ról. W sztuce "Po upadku" Artura Millera kreowała gwiazdę filmową, której pierwowzorem była Marilyn Monroe. Prawdziwą popularność zyskała grając w latach 1960-67 w około 30 filmach. Wśród nich znajdujemy błyskotliwe role w lekkich komediach ("Mąż swojej żony", "Gdzie jest generał", "Giuseppe w Warszawie", "Żona dla Australijczyka", "Święta wojna"), filmach dramatycznych ("Zaduszki", "Dom bez okien", "Niekochana", "Wszystko na sprzedaż"), w obrazach nowatorskich artystycznie ("Rysopis" i "Walkower" Jerzego Skolimowskiego) oraz w utworach kostiumowych ("Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Hasa).

     Karierę Czyżewskiej w Polsce przerwało małżeństwo z amerykańskim korespondentem dziennika "The New York Times", który w 1967 r. został wydalony z Polski. Po wyjeździe z mężem do USA, na amerykańskim gruncie, nie zdołała kontynuować kariery. Według relacji przyjaciół nie mogła zaakceptować reguł gry amerykańskiego rynku filmowego i teatralnego. Styl życia ówczesnej warszawskiej bohemy artystycznej nie pasował do rzeczywistości amerykańskiej. Zagrała kilka drugoplanowych ról w filmach i serialach, parokrotnie wystąpiła na deskach nowojorskich teatrów. Podczas kilkakrotnych pobytów w ojczyźnie zagrała w paru filmach polskich reżyserów, m.in. w "Debiutantce", "Odwecie" i "Kocham kino". Losy Elżbiety Czyżewskiej, ikony polskiego kina lat 60., stały się przedmiotem wielu wywiadów i artykułów w prasie popularnej. Stare filmy z jej udziałem możemy wciąż oglądać w programach telewizyjnych.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

27 czerwca 2010   


Perły architektury. Od 4000 roku p.n.e do czasów współczesnych Perły architektury. Od 4000 roku p.n.e do czasów współczesnych
Praca zbiorowa
Istnieją dzieła architektury, które są czymś więcej niż tylko wspaniałymi budowlami pełniącymi funkcje religijne bądź świeckie, stanowią bowiem przejaw absolutnego geniuszu człowieka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej