Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Zwycięzca

     SEKRETY MUSSOLINIEGO

     Autorem filmu "Zwycięzca" jest Mar-co Bellocchio, znany włoski reżyser filmowy i teatralny, który zadebiutował w 1965 r. filmem "Pięści w kieszeni". Został wtedy obwołany jednym z artystycznych przywódców europejskiej lewackiej kontrkultury. Wymowa jego późniejszych utworów skierowana była przeciwko tradycyjnym instytucjom, głównie rodzinie i Kościołowi. Jednak w 2003 r. Bellocchio zdobył się na film "Witaj, nocy", w którym ukazał przebieg porwania i mordu na przywódcy włoskiej partii chadeckiej Aldo Moro, dokonanym w 1979 r. przez komunistyczną organizację terrorystyczną Czerwone Brygady.

     Tegoroczny "Zwycięzca" jest z kolei niezwykle interesujący od strony poznawczej i historycznej. Autor opowiada - do niedawna mało znaną - historię pierwszego małżeństwa Benita Mussoliniego, przywódcy włoskiej partii faszystowskiej z okresu międzywojennego. Jak ustalili włoscy dziennikarze i historycy (ukazały się na ten temat dwie książki!) przyszły Duce ożenił się przed I wojną światową, jako ambitny działacz skrajnie rewolucyjnej i antyklerykalnej partii socjalistycznej. Jego wybranką została pochodząca z zamożnej rodziny Ida Dalser, która zafascynowana Mussolinim poświęciła dla jego działalności rewolucyjnej cały swój majątek. Jednak przyszły przywódca Włoch w czasie wojny wyparł się jej i swego małego synka, żeniąc się powtórnie.

     W "Zwycięzcy" poznajemy historię rozpaczliwej i nieudanej walki Idy o uratowanie małżeństwa i o własną godność. Po dojściu do władzy Duce polecił jednak zniszczyć świadectwa swego pierwszego małżeństwa i chrztu syna, po czym Idę umieszczono w zakładzie dla obłąkanych. W filmie dominują dwie silne osobowości - Ida i Mussolini - w świetnej interpretacji aktorskiej.

     Godne podkreślenia jest, że reżyser mocno wypunktował skrajnie socjalistyczny i antykatolicki rodowód włoskiej partii faszystowskiej. Sprawę tę w propagandzie sowieckiej i PRL-owskiej wstydliwie ukrywano, traktując faszyzm jako ideologię prawicową. W kontekście aktualnej polityki włoskiej warto zaznaczyć, że film ten jest interpretowany przez lewicowe w większości tamtejsze media jako atak na premiera Silvia Berlusconie-go. W gruncie rzeczy jednak film nie daje ku temu podstaw.

     "Zwycięzca", Włochy/Francja 2009. Reżyseria: Marco Bellocchio. Wykonawcy: Giovanna Mezzogiorno, Filipo Timi i inni. Dystrybucja: Against Gravity


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

7 listopada 2010   


Godziwa obrona sekretu Godziwa obrona sekretu
Ks. Tadeusz Ślipko
Niezwykły temat, bo dotyczący wszystkich ludzi bez względu na wiek, pochodzenie, wykształcenie. Każdy człowiek na dnie swojego serca skrywa tajemnice znane tylko jemu lub najbliższym, czasem przyjacielowi, pedagogowi czy psychologowi.... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej