Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Skrzydlate świnie

     UCZUCIA KIBICÓW

     Od wielu lat trwa na świecie piłkarskie szaleństwo, u nas kojarzone przede wszystkim z korupcją i niepowodzeniami reprezentacji. Futbolowych spraw dotyczy film "Skrzydlate świnie", który na ostatnim festiwalu w Gdyni przeszedł bez echa, a moim zdaniem jest jednym z ciekawszych utworów tegorocznego sezonu.

     Młoda reżyserka Anna Kazejak, autorka jednej z nowel debiutanckiego obrazu "Oda do radości", zrealizowała swój drugi film z rozmachem i profesjonalną biegłością. Opowiedziała historię młodych kibiców piłkarskich z prowincjonalnego miasta, przeżywających wielkie dramaty i namiętności. Tematyka piłkarska ma w kinie polskim długą tradycję, wystarczy przywołać satyryczną komedię "Święta wojna" z 1965 r. z niezapomnianą Elżbietą Czyżewską. Perypetie postaci tego obrazu przy wyczynach współczesnych, kibiców wyglądają jak niewinne przekomarzania.

     Bohaterowie "Skrzydlatych świń" nie są jednak prymitywnymi "kibolami". Twórczyni tego dziwacznie zatytułowanego filmu dobrze połączyła rozgrywające się na boisku i ulicach sceny zbiorowe z wątkami indywidualnymi. Przeżycia prowincjonalnych kibiców widzimy na tle poczynań skorumpowanych prowincjonalnych działaczy piłkarskich, właścicieli klubów i lokalnych układów.

     Wśród kibiców wyróżnia się przystojny Oskar, który z dnia na dzień zostaje na lodzie: może stracić zajęcie i dziewczynę. W związku z likwidacją miejscowego klubu i podjęciem normalnej roboty pozostaje mu tylko integrowanie się z grupą takich jak on fanów futbolu i walka ó dziewczynę. Wpada jednak w coraz większe kłopoty.

     Autorka obraz niewesołej sytuacji młodych ludzi z prowincji zręcznie połączyła z wątkiem melodramatycznym. Gdzieś w połowie film zaczyna nabierać charakteru pozytywnej i romantycznej opowieści o potrzebie uczuć. Mamy więc w sumie utwór autentycznie wciągający, porządnie wyreżyserowany i zagrany w stylu popularnego dramatu obyczajowego o przeżyciach zwyczajnych młodych ludzi.

     "Skrzydlate świnie", Polska, 2010. Reżyseria: Anna Kazejak. Wykonawcy: Pawef Mataszyński, Olga Botądź, Piotr Rogucki, Andrzej Grabowski, Anna Romantowska i inni. Dystrybucja: ITI Cinema


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

14 listopada 2010


Wszystko o Bożym Narodzeniu. Tradycje, pieśni i potrawy z całego świata Wszystko o Bożym Narodzeniu. Tradycje, pieśni i potrawy z całego świata
Aldo Falanga
Książka wprowadza w fascynującą rzeczywistość świąt Bożego Narodzenia, które w różnych zakątkach świata wyglądają inaczej. Rozmaitość obyczajów, potraw, dzieł sztuki czy kolęd wyznacza trasę szczególnej podróży dookoła świata... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej