Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Teatr z naszej wsi

     Kierowcy, którzy przejeżdżają przez wieś Michałów w gminie Halinów, często nie dowierzają oczom, widząc na prostym budynku żółtą tablicę z dumnym napisem "Teatr im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego".

     Napis nie jest żartem. Umieszczono go na pierwszym w Polsce teatrze ludowym, działającym pod opieką domu kultury w Okuniewie. Nazwa też nie jest przypadkowa: dawny dyrektor Piotr Siła to propagator twórczości Gałczyńskiego, który w Warszawie założył fundację "Zielona gęś".

     - Budynek powstał w latach 90. jako tzw. dom rolnika. Wybudowali go mieszkańcy Michałowa, a materiały dostarczyła gmina Halinów. Początkowo był miejscem spotkań sołeckich. Potem przez długi czas nic się w tym miejscu nie działo, stał nieużyteczny - informuje dyrektor teatru Dariusz Kowalczyk.

     W 2006 r. Piotr Siła wpadł na pomysł, aby utworzyć tu teatr. Znal aktorów grających w realizowanym w Okuniewie serialu "Plebania", zaprzyjaźnionych z okuniewskim domem kultury: Katarzynę Łaniewską i Stanisława Górkę. I to właśnie oni zgodzili się na występy. Pierwszą sztukę "Jest teściowa i zięć" wystawili 1 czerwca 2006 r., przy akompaniamencie Ireny Kluk-Drozdowskiej. Inauguracja teatru została przyjęta z entuzjazmem przez władze samorządowe i mieszkańców.

     - Miejsce to przynosi chlubę nie tylko wsi Michałów, ale również gminie Halinów. Urząd Miejski Halinowa wraz z domem kultury został finalistą w konkursie "samorządowy lider zarządzania 2007 r. w dziedzinie kultury" - podkreśla Kowalczyk.

     Pod wieloma względami teatr jest niezwykły: nie ma w nim stałego repertuaru, ludzie uczestniczą w spektaklach czy w koncertach sławnych osób za darmo. A imprez tak w Michałowie, jak i w domu kultury w Okuniewie, jest naprawdę wiele - od koncertów kameralnych po prezentacje książek i zabawy dla dzieci.

     - W sierpniu dużym zainteresowaniem cieszył się koncert "Magia walca. Walce świata", podczas którego wystąpili Gabriela Machowska i Piotr Kopietz. W październiku gościliśmy Ewę Błaszczyk. Koncert zgromadził 80 mieszkańda Jacka Kleyffa oraz byłego wokalisty Dżemu Jacka Dewódzkiego z gitarzystą Pawłem Nawrockim, którzy zagrali koncert "Jacki na andrzejki". W programie pojawiły się piosenki z repertuaru Orkiestry na Zdrowie, Dżemu, Lady Pank, Oddziału Zamkniętego, Marka Grechuty. Wystąpił również niewidomy gitarzysta związany ze Stowarzyszeniem Integracji z Artystami Niepełnosprawnymi "Dom Muzyki" Remigiusz Szuman.

     Michałowski teatr jest wielofunkcyjny: w poniedziałki, środy, piątki młodzież przychodzi zagrać w ping-ponga, poćwiczyć na siłowni. W domu kultury w Okuniewie zaś dzieci i młodzież uczestniczą w zajęciach plastycznych i muzycznych, a po nowym roku powstanie chór.

     Dariusz Kowalczyk ma dużo pomysłów: zamierza zapraszać teatry amatorskie i kabarety, nawiązać współpracę z artystami ze stowarzyszenia "Dom Muzyki". Chciałby utworzyć amatorską grupę aktorów. Do realizacji planu zachęca mieszkańców, którym podobnie jak dyrektorowi nie brak zapału i chęci.


Ewelina Steczkowska


Tekst pochodzi z Tygodnika

16 stycznia 2011


Bon Ton Bon Ton
Jasminka Petrović
Możesz zadać sobie pytanie: "Po co mi ta książka? Przecież jestem przyzwoitym, kulturalnym człowiekiem znającym dobre maniery". Jeśli przez dobre maniery rozumiesz tylko zespół zasad bon tonu, wtedy twoje pytanie jest właściwe. Ale jeśli chcesz traktować dobre zachowanie jako filozofię życiową, musisz przeczytać tę książkę... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Michał: 12.09.2012, 00:04
 Dobry tekst
 Michał: 11.09.2012, 23:50
 Super!
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej