Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Londyński bulwar

     NAWRÓCONY PRZESTĘPCA?

     Gatunek czarnego kryminału i w szerszym rozumieniu kina sensacyjnego wykazywał w historii kina wielką żywotność, podobnie jak inne gatunki popularne. Podlegał też mutacjom i mieszankom z innymi gatunkami, co wzbogacało formę i znaczenie kryminałów. Niekiedy nie bardzo wiemy, do jakiego gatunku daną produkcję można zaliczyć.

     Niemniej film kryminalny zachował swą tożsamość i pewnego rodzaju wymowę moralną, związaną z obecnością wyraźnego konfliktu i walki dobra ze złem. Wymiar ten, jakkolwiek często dziś zamazywany, wciąż daje o sobie znać. Takim właśnie przypadkiem jest "Londyński bulwar", którego autorzy przenoszą we współczesne londyńskie realia styl klasycznego amerykańskiego czarnego kryminału i brytyjskiego kina społecznego lat 60. i 70. XX wieku. Amerykański scenarzysta William Monahan, laureat Oscara za "Infiltrację", zadebiutował tym obrazem jako reżyser.

     Bohater filmu, jak w dawnym amerykańskim kryminale, jest człowiekiem, który wszedł na drogę przestępstwa, lecz zachował ukrytą godność i wrażliwość. Mitchell wychodzi z więzienia po odsiadce trzyletniego wyroku za bójkę. Jest bezwzględny w działaniu, lecz w gruncie rzeczy uczciwy. Przyjaciel wciąga go w lewe interesy, wskutek czego bohater, podjąwszy się ochrony pewnej depresyjnej gwiazdy filmowej, znajdzie się pod presją bezwzględnych paparazzich, skorumpowanego policjanta, przywódcy lokalnej mafii i innych przestępców.

     Autorzy świetnie wygrali tu klasyczny schemat: przestępca o szlachetnych odruchach przeciwko złemu i skorumpowanemu otoczeniu. Operator znakomicie wykreował atmosferę narastającego zagrożenia i napięcia. Czy bohater w dramatycznym i niejako podwójnym zakończeniu odkupi swoje wcześniejsze winy? Będziemy chcieli w to wierzyć.

     "Londyński bulwar" (London Boulevard), Wielka Brytania/USA, 2010. Reżyseria: William Monahan. Wykonawcy: Colin Farrell, Keira Knightley, Ray Winstone, David Thewlis i inni. Dystrybucja: Forum Film Poland


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

6 lutego 2011


Naśladując Chrystusa-Sługę Naśladując Chrystusa-Sługę
Ks. Roman Pindel
Dzisiejsza kultura wydaje się spychać człowieka słabego na margines życia. Coraz bardziej widoczna staje się granica pomiędzy bogatymi i biednym, słabymi i silnymi, bardzo wierzącymi i ateistami... Współczesna kultura kusi materializmem i promuje siłę, przebojowość i niezależność. I oto mamy książkę, która pomaga zaradzić tym dylematom... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej