Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Oni szli Szarymi Szeregami

     BOHATEROM SZARYCH SZEREGÓW

     To odznaczenie jest podsumowaniem i zakończeniem całego mojego życia, niedługo kończę bowiem 100 lat. Odbierając je, wspominam kolegów i towarzyszy walki. Ważne, by o nich pamiętać - powiedział Jerzy Jabrzemski, przyjmując Krzyż Komandorski Orderu Polonia Restituta z rąk Prezydenta RR Uroczystość odbyła się z okazji 68. rocznicy Akcji pod Arsenałem, 24 marca, w salach warszawskiej Kinoteki, gdzie zebrani harcerze - najstarsi i młodzi - obejrzeli premierowy film Mariusza Malca "Oni szli Szarymi Szeregami". W tym fabularyzowanym dokumencie 15 jeszcze żyjących żołnierzy Szarych Szeregów wprowadza widzów w fenomen wojennego i okupacyjnego harcerstwa. Jednym z nich jest właśnie Jerzy Jabrzemski "Wojtek", ostatni żyjący członek "Pasieki", konspiracyjnej Głównej Kwatery ZHP i kierownik w Szarych Szeregach komórki "N", której celem było szerzenie defetyzmu wśród Niemców, ponadto członek najstarszej polskiej drużyny harcerskiej, założonej w 1910 roku.

     Film Mariusza Malca odtwarza fakty spopularyzowane przez Aleksandra Kamińskiego w kultowej książce "Kamienie na szaniec" i uzupełnia wspomnieniami świadków. Akcje propagandowe, wywiadowcze i małego sabotażu zarezerwowane byty dla harcerzy w wieku 16-18 lat (Bojowych Szkot). Film bogato inkrustowany jest scenami tych działań. Udało się też sfilmować przeprowadzoną przez Janka Bytnara "Rudego" słynną akcję zerwania czterech flag faszystowskich z gmachu Zachęty.

     - Po odbiciu "Rudego" ogarnęła mnie radość i pewność, że mnie osobiście też nic się nie stanie, bo mnie chłopcy na pewno jakoś obronią - mówi o Akcji pod Arsenałem Danuta Rossman, z domu Zdanowicz, również występująca w filmie. Koledzy "Zośki", "Rudego" i "Alka" wspominają ich umiejętności dowódcze, stanowczość, opanowanie, jasność wydawania poleceń. - Imponowali nam odwagą, "Rudy" pociągał pewną delikatnością i tym, że widział w nas harcerzy i żołnierzy - wspomina również odznaczony przez prezydenta Tytus Karlikowski.

     - "Alek" zaś czarem i ujmującym uśmiechem wywoływał zamęt w dziewczęcych sercach.

     Pośmiertne odznaczenie dla Macieja Aleksa Dawidowskiego "Alka", którego siostra była żoną historyka Tomasza Strzembosza, odebrał siostrzeniec Maciej Strzembosz z synem.

     "Oni szli Szarymi Szeregami", reż. Mariusz Malec, produkcja: Fundacja Filmowa Armii Krajowej 2010. Film dostępny w sprzedaży w wersji DVD, planowana jest dystrybucja kinowa.


Zofia Zańko


Tekst pochodzi z Tygodnika

3 kwietnia 2011


Słownik cytatów łacińskich. Wyrażenia, sentencje, przysłowia Słownik cytatów łacińskich. Wyrażenia, sentencje, przysłowia
Zbigniew Landowski, Krystyna Woś
Słownik cytatów łacińskich" to alfabetycznie ułożony zbiór łacińskich sentencji, aforyzmów, przysłów, "złotych myśli", inskrypcji, fraz i cytatów literackich, terminów naukowych, logicznych i prawniczych... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej