Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Kret

     FILM O LUSTRACJI

     Na początku sierpnia wchodzi na ekrany nowy polski film "Kret", w reżyserii pochodzącego z polsko-francuskiej rodziny Rafaela Lewandowskiego. Twórca ten po ukończeniu w latach 90. szkoły filmowej we Francji zrealizował kilka nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmów dokumentalnych, poświęconych m.in. spuściźnie "Solidarności". "Kret" jest jego pełnometrażowym debiutem fabularnym.

     Na tegorocznym festiwalu w Gdyni film ten został pominięty w rozdziale głównych nagród, jury uhonorowało jedynie Mariana Dziędziela za najlepszą drugoplanową rolę męską. "Kret" został natomiast uznany przez niezależnych obserwatorów i krytyków za jeden z najciekawszych filmów sezonu. W tym bardzo profesjonalnie zrealizowanym i zagranym współczesnym dramacie psychologicznym oglądamy bowiem historie normalnych ludzi z krwi i kości, a nie patologicznych osobników z marginesu, zaludniających większość polskich filmów. Pewna niechęć środowiskowa w stosunku do "Kreta" w sposób oczywisty wynika z tematyki filmu, którą umownie można nazwać lustracyjną. O tym negatywnym stosunku najlepiej zresztą świadczy faktyczny środowiskowy bojkot książki "Filmowcy w matni bezpieki" Filipa Gańczaka. Film Lewandowskiego jest ostatnio drugim utworem o tej tematyce, jaki pojawia się na ekranach, po kryminale "Uwikłanie" Jacka Bromskiego.

     Akcja "Kreta" rozgrywa się współcześnie na Śląsku. Emerytowany górnik Zygmunt z dorosłym synem Pawłem handlują używaną odzieżą. Podróże do północnej Francji, gdzie mieszka brat emeryta, zwyczajne problemy i kłopoty dwupokoleniowej rodziny przerywa nagle prasowa wiadomość, wydostana z akt INP. Zygmunt, były działacz "Solidarności", szykanowany w stanie wojennym, miał być TW. Od tego momentu akcja zaczyna się zagęszczać i przybiera charakter dramatu sensacyjnego. Początkowo nieufny syn, pragnąc oczyścić ojca, zaczyna coraz bardziej interesować się sprawą, zwłaszcza że pojawia się nagle tajemniczy emerytowany oficer bezpieki. Film Lewandowskiego wydaje się prawdziwie i rzetelnie udokumentowany, akcja przypomina bowiem wiele opisanych już autentycznych przypadków. Może razić tylko zbyt wydumane zakończenie.

     "Kret", Polska, 2011. Reżyseria: Rafael Lewandowski. Wykonawcy: Borys Szyć, Marian Dziędziel, Magdalena Czerwińska, Wojciech Pszoniak, Sławomir Orzechowski i inni. Dystrybucja: Kino Świat.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

31 lipca 2011   


Wygnać Chrystusa! [opr. twarda] Wygnać Chrystusa! [opr. twarda]
Rosa Alberoni
"Wygnać Chrystusa" to ostry i pełen werwy pamflet, który znakomicie wpisuje się w toczącą się właśnie debatę na temat relatywizmu kulturowego i upadku moralności. Autorka stara się odpowiedzieć na wiele trudnych pytań, stawianych przez współczesny świat. Począwszy od Kartezjusza, przez Rousseau i Hegla, przez wieki, człowiek wiele razy próbował wyrzucić Chrystusa ze swojego życia... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej